بهداشت, جوندگان, سگ, گربه, موش, همستر

آیا حیوانات خانگی میتوانند کرونا ویروس را به انسان منتقل کنند؟

2Q==

پرو فسور نیلس پدرسن استاد برجسته در دانشکده دامپزشکی UC دیویس و یک متخصص مشهور در زمینه بیماریهای عفونی و ایمونولوژیک در سگ ها و گربه ها ، به این سؤال می پردازد: “آیا حیوانات خانگی می تواند باعث انتقال ویروس کرونا به انسان شود یا برعکس؟”

پاسخ ساده تر به این سوال به شرح زیر است: نه ، شما کرونا ویروس را به حیوان خانگی منتقل نمیکنید یا از حیوان خانگی خود نمی گیرید. آلودگی با کورونا ویروس تقریباً در تمامی گونه های حیوان از جمله انسان رخ می دهد و معمولاً با عفونت های روده ای و تنفسی شدید یا گذرا همراه است. گونه های کرونا ویروس معمولاً بسیار خاص هستند و انتقال از یک گونه حیوانی به گونه ای دیگر بندرت اتفاق میافتد.

پاسخ پیچیده تر به شرح زیر است : کرونا ویروس در طول یک دوره 5000 ساله یا بیشتر با جهش های فراوان خود را با هر یک از گونه های حیوانی سازگار کرده است. آنها فقط در گونه های جدید خود باعث ایجاد بیماری می شوند و تمایل دارند در هر گونه ژنتیکی که امکان سازگاری با میزبان های جدید آنها را فراهم می کند باقی بمانند.

کروناویروس های مختلف توالی یابی شده و رابطه آنها با یکدیگر مشخص شده است. معمول ترین کرونا ویروس های عامل سرماخوردگی در انسان گونه های OC43 و 229E و NL63 هستند که در گروه آلفا کرونا ویروس ها قرار میگیرند. سویه های اخیراً انسانی شده از کروناویروس ، MERS ، SARS و ووهان(2019-nCoV)از بتاکوورونا ویروس های خفاش ها جهش یافته. جالب اینجاست که کرونا ویروس های MERS و SARS بصورت مستقیم طی جهش هایی از خفاش به انسان تمایز نیافته و باعث مرگ و میر نشده اند.

با این حال ، به نظر می رسد که کرونا ویروس ووهان با موفقیت با انسان ها سازگار شده است (یعنی انسانی سازی شده است) و بنابراین به عنوان یک بیماری حتی شدیدتر از MERS و SARS  بروز پیدا کرده است. ویروس هایی که کاملاً انسانی نشده اند و یا اخیراً با انسان سازگار شده اند ، مانند بیماری MERS- ، SARS- و ووهان-کروناویروس باعث ایجاد بیماری بسیار شدیدتری می شوند.

اگرچه کورونا ویروس ها می توانند از یک میزبان به میزبان دیگر جهش پیدا کنند اما این روند کند بوده و نیاز به تغییر ژنتیکی قابل توجهی دارد. هیچ مدرک علمی مبنی بر انتقال کرونا ویروس بین  گونه های دامپزشکی رایج (سگ و گربه) به انسان یا برعکس ،در سالهای گذشته وجود ندارد. با این حال ، گرایش به جهش بین گونه ای در کرونا ویروسها یک اتفاق مداوم است و ویروس میتواند طی جهش های مداوم و ایجاد سازگاری با یک گونه حیوانی دیگر، آن گونه را مورد هدف بگیرد. همین مسئله در مورد کورونا ویروس انسان که تمایل به تغییر گونه های میزبان خود دارد نیز صادق است.

ترجمه شده از سایت : https://www.vetmed.ucdavis.edu/news/can-pets-contract-coronavirus-humans-or-vice-versa

عکس از : bloomberg

ترجمه شده توسط : دکتر پوریا دیبائی

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید