سگ

بيماري ديستمپر در سگ ها

6G+mZ+yQTMhAAAAAElFTkSuQmCC

يك بيمارس ويروسي است كه عمدتا ريه، روده و سيستم عصبي را در درگير ميكند. اين بيماري بعد از هاري دومين بيماري كشنده ويروسي در سگهاست.ويروس به صورت مسري و در اثر تماس مستقيم و نزديك از سگ به سگي ديگر انتقال پيدا ميكند.ويروس ديستمپر به راحتي توسط ضد عفوني كننده هاي معمولي در محيط از بين ميرود. اين ويروس در گرماي محيط در عرض چند دقيقه كشته ميشود اما در دماهاي پايين و نزديك به يخ زدگي تا هفته ها دوام دارد.
علائم ديستمپر در سگ:
سگهاي جوان ٣_٦ ماه واكسن نشده بيشتر در معرض ابتلا هستند.ويروس از طريق ترشحات بيني سگ مريض پخش شده و در بيني سگ سالم رشد كردن و در تمام بدن پخش ميشود.
يك هفته بعد از آلوده شدن سگ تب ميكند كه گاهيي اوقات صاحب سگ متوجه نميشود.
دو هفته بعد از آلوده شدن ، ويروس باعث تخريب شديد سلول هاي بيني،چشم و روده ها ميشود. اين بافت هاي صدمه ديده محل مناسبي براي رشد باكتري ها و ايجاد عفونتهاي ثانويه باكتريايي ميشوند.
اين آلودگي( ويروس+باكتري) باعث از بين رفتن اشتها، تب،ترشح از بيني و ترشحات غليظ از چشم ها، ذات الريه و اسهال ميشود.همچنين ويروس به بالشتك هاي كف پاهاي حيوان حمله كرده و باعث پوسته پوسته و ضخيم شدن آنها ميشود.
چه درماني براي ديستمپر وجود دارد؟
در حال حاضر هيچ درماني بر ضد ويروس ديستمپر وجود ندارد بنابراين درمان تنها محدود به آنتي بيوتيك ها براي كنترل عفونت هاي باكتريايي است.درمان با آنتي بيوتيك ها باعث بهبود بسياري از علايم بيماري شده اما از ورود و صدمه زدن ويروس به بافت عصبي در مغز و نخاع جلوگيري نميكند.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید