خزندگان

آخرین بازماندگان دایناسورها (شرایط نگهداری خزندگان، ایگوانا)

2Q==

شرایط نگهداری خزندگان:

قبل از خرید حتما اندازه خزنده تان را بعد از بزرگ شدن هم در نظر بگیرید!
بعضی مارها و مارمولک‌ها خیلی زود رشد می‌کنند. بعضی از آن‌ها دوست دارند محیطی که در آن زندگی می‌کنند از خودشان خیلی بزرگ‌تر باشد تا به‌راحتی بتوانند در آن حرکت کنند، آفتاب بگیرند، پنهان شوند، خود را خنک کنند و یا حتی شنا کنند. درنتیجه برای تهیۀتراریوم اندازۀ خزندۀ خود را در نهایت رشدش در نظر بگیرید و با توجه به خزندۀ بالغ خود اندازۀ تراریوم را تعیین کنید.

تغذیه و نگهداری خزندگان:
همانطور که وجود املاح بخصوص کلسیم و ویتامینA و ویتامینD که‌ برای رنگ و ریزش مو در پستاندارن مهم است برای خزندگان نیز اهمیت خیلی خیلی زیادی دارد.

ایگوانا:

«ايگوانا» حيوان کميابي است و هرکسي به عنوان حيوان خانگي دنبال آن نمي‌رود؛
ایگوانا هیچگاه حیوانی اهلی محسوب نمی‌شود، اغلب صاحب خود را نمی‌شناسد و اگر در بیرون قفس باشد سعی خواهد کرد که فرارکند.

طول عمر: ۱۰-۱۲سال اما گاهی تا ۲۰سال هم میتوانند زندگی کنند.

اندازه: در اسارت، ایگوانا سبز سالم می‌تواند بسیار بزرگ باشد. آن‌ها می‌توانند تا 9 کیلوگرم وزن داشته و تا 210 سانتی‌متر نیز رشدکنند.

وسایل مورد نیاز برای نگهداری ایگوانا:

محیط زندگی:
این خزندگان زیبا جز حیوانات گرمسیری می باشند و محیط زندگی آن ها نباید کمتر از 23 درجه ی سانتیگراد باشد برای نگهداری ایگوانا فضای شیشه‌ای بنام تراریوم استفاده می‌شود که برای حفظ دما و رطوبت مناسب است. این فضا باید حداقل دو برابر سایزایگوانا باشد. سایز ایده‌آل تراریوم برای ایگوانای یک متری دارای 2 متر طول، 80 سانتی‌متر عرض و 90 سانتی‌متر ارتفاع است.
مهمترین مسئله در نگهداری خزندگان بخصوص ایگوانا که به عنوان اگزوتیک پت یکی از خزندگان رایج در کشور ماست تامین نور و جذبD3 هست که توسط لامپ uv انجام می‌پذیرد.
لامپ uv هم حداکثر تا 9 ماه تاریخ مصرف داده و باید تعویض شود. حال اگر لامپ uv نباشد مشکل مفاصل، قارچ، بیماری متابولیکموسوم به MBD جز اولین بیماری‌ها هستند که در حیوان بروز می‌کنند. این بیماری باعث کج شدن فک، عدم توانایی در خرد کردن وخوردن غذا، عدم توانایی در تحرک و مشکلات هضم غذا را در پی دارد.

تغذیه ایگوانا
iguanaeatingdicedvegetables
به یاد داشته باشید که تغذیه ی ایگوانا باید حاوی یک رژیم غذایی متعادل از سبزیجات، میوه‌ها و برخی دیگر از غذاها باشند، بهتر استاز سبزیجات تازه بیشتر در رژیم غذایی ایگوانا استفاده کنید و تا حد ممکن میوه هایی مورده علاقه ی آن ها را تهیه نمایید و هفته ای یکبار به رژیم غذایی او مکمل های کلسیم و انواع میوه ها را اضافه کنید با انجام این کارها در سلامتی او بسیار تاثیر گذار خواهید بود،توجه داشته باشید به هیچ وجه از پروتئین ها در رژیم غذایی او استفاده ننمایید چون باعث صدمه به کبد و کلیه ی آن ها خواهید شد.

جمع آوری اطلاعات: کیانا محمدی

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید