سگ, گربه

همه چيز درباره ي واكسن هاري

Z

هاری بیماری ویروسی است که به محض بروز علائم ، تقریباً همیشه کشنده است و واکسیناسیون مناسب بهترین و تنها راه برای ایمن نگه داشتن شما و سگ شماست.

هیچ آزمایشی وجود ندارد که بتواند بر روی یک فرد زنده یا حیوان انجام شود تا بفهمد آلوده شده است یا هیچ درمانی وجود ندارد که بتواند به محض بروز علائم، ویروس را متوقف کند.

ناگفته نماند ، اگرحيوان شما در مورد واکسن هاری خود به روز نباشد و  گاز بگيرد ، گاز گرفته شود یا زخمی با منشأ ناشناخته داشته باشد که احتمالاً ممکن است به دليل نیش باشد ، طبق قانون  ممکن است حیوان خانگی شما قرنطینه شود و تا سایر حیوانات خانگی و افراد ايمن بمانند.

زدن واکسنهای هاری براي نگهداري حيوانات خانگي الزامي است.آنچه درباره ي  واکسن هاري بايد بدانيد:

برنامه واکسن هاری

هر كشور قوانین خاص خود را برای برنامه واکسن مورد نیاز هاری در مورد سگ ها دارد.

در بیشتر كشور ها ، اولین واکسن هاری عموماً در سن 16 هفتگي یا قبل از 16 هفتگي به توله سگ ها داده می شود. دومین واکسیناسیون هاری یک سال پس از اولین واکسن انجام می شود.

سپس بسته به قانون  و واکسن مورد استفاده ، سگ شما هر سال یا هر سه سال واکسینه خواهد شد.

دامپزشک شما بهترین منبع برای شرایط واکسیناسیون هاری کشور شما است. AVMA همچنین لیستی از قوانین مربوط به بیماری هاری را در اختیار شما قرار می دهد.

چه مدت واکسن هاری ادامه دارد؟

این یک سوال حقوقی و همچنین یک سوال پزشکی است. قانون كشور تعیین می کند که واکسیناسیون سگ شما چه مدت ايمن تلقی می شود ، و قانون از كشور به كشور دیگر متفاوت است.

واکسن هاری وجود دارد که به مدت یک سال یا سه سال برچسب گذاري می شوند ، هرچند که محتوای واقعی واکسن ممکن است یکسان باشد و تفاوت بین این دو واکسن در آزمایشاتی است که توسط سازنده انجام می شود.

برخی از كشورها نیاز دارند که حیوان خانگی شما سالانه در برابر هاری واکسینه شود ، مهم نیست که واکسن برای یک یا سه سال موثر باشد یا نه. دامپزشک شما الزامات قانونی كشور شما را می شناسد و به شما کمک می کند تا در برنامه خود باشید

چرا حیوان خانگی من به تقویت کننده هاری نیاز دارد؟

واکسن هاری به بدن می گوید که چگونه ویروس هاری را تشخیص دهد و چگونه پاسخ ايمني مناسب با آن را ايجاد كند.

با گذشت زمان ، اثربخشی واکسن شروع به ازبين رفتن ميكند، به همین دلیل واکسن های تقویت کننده برای محافظت از سگ شما لازم است.

آیا یک سگ واکسینه می تواند هاری بگيرد؟

واکسن هاری بسیار مؤثر است. گفته می شود ، هیچ واکسنی 100 درصد مؤثر نیست ، و مواردی از حیوانات واکسینه شده که به ویروس هاری مبتلا شده اند، گزارش شده است.

بهترین راه پیشگیری  است، يعني در طول زندگی خود واکسنهای هاری سگ خود را به روز نگه دارید.

آیا واکسن هاری عوارض جانبي  دارد؟

عوارض جانبی شایع می تواند شامل بيحالي (lethargy) یا تورم در محل واکسیناسیون ، تب خفیف و کاهش اشتها و فعالیت باشد. این علائم می توانند ظرف چند ساعت از واکسیناسیون شروع شوند و باید طی یک یا دو روز از بین بروند.

اگر عوارض جانبی بيشتر ازچند روز ادامه یابد ، با دامپزشک خود تماس بگیرید تا آنها بتوانند در كاهش عوارض جانبي کمک کنند.

گاهی اوقات تورم کوچک و سفت در محل تزریق می تواند چند هفته دوام داشته باشد. اگر بیش از سه هفته ادامه یابد یا به نظر بزرگتر شود، باید با دامپزشک خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی کمتر رایج،اما جدی تر که باید از آن آگاه شوید شامل موارد زیر است:

-استفراغ یا اسهال

-کهير

-تورم اطراف صورت و پوزه، گردن یا چشم ها

-سرفه شدید یا مشکل در تنفس

این عوارض جانبی جدی معمولاً دقایقی پس از دریافت واکسن رخ می دهد. آنها ممکن است موارد اضطراری تهدید کننده زندگی باشند که نیاز به مراقبت فوری دامپزشکی دارند

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید