خزندگان

آخرین بازماندگان دایناسورها(شرایط نگهداری خزندگان، مار)

9k=

انتخاب مار مناسب
اگر شما در نگهداری از مار مبتدی هستید، کارشناسان به شما نگهداری از مار ذرت (Corn snake)، پیتون توپی (ball python) وشه‌مار (Kingsnake) را پیشنهاد می‌کنند.

مارهایی که افراد بدون تجربه باید از آنان دوری کنند:
افرادی که تجربه کافی ندارند باید از مارهایی که اندازه‌ای بزرگ یا رشدی بسیار سریع دارند و مارهای سمی دوری کنند. بعضی از اینمارها شامل:
بوآی کانستریکتور (Boa constrictors)
بوای برمس (Burmese python)
بوای درختی (Tree boa)
مارهای آبی
مارهای سبز (Green Snakes)

بعضی مارها به طور کلی بسیار خطرناک هستند (هم برای صاحبان خود و هم برای اطرافیان) و بهتر است حتی توسط افراد باتجربه نیزبه عنوان حیوان خانگی نگهداری نشوند. بعضی از این مارها:
پایتون مشبک (Reticulated python)
آناکوندا (Anaconda)
همه مارهای سمی

تغذیه مار ها

طعمه باید هم اندازه پهنای بدن مار باشد. می توان از موش های یخ زده ای که قبل از مصرف هم دمای محیط شده است، برای تغذیه ماراستفاده کرد. معمولا دو الی سه هفته یکبار مار نیاز به غذا خوردن دارد. مار های جوان معمولا در فواصل کوتاهی غذا میخورند. بهتراست بدانید یکی از بیماری های رایج در مارها، مشکلات انسداد سیستم گوارش است.

محیط مناسب برای نگهداری از مار
برای نگهداری از مار باید محیط مناسبی برای زندگی و رشد مار خود فراهم کنید. لازم نیست خاک و گیاهان جنگل‌های انبوه مناطقگرمسیری را به خانۀ خود بیاورید، ولی باید دما و رطوبت محیطی که مار در آن است برای او مناسب باشد.
نیازهای مارتان را بشناسید تا بتوانید رطوبت و دمای تراریوم او را تنظیم کنید. برای گرم کردن تراریوم می‌توانید از لامپ گرمایی استفادهکنید، اما نصف فضای تراریوم را گرم کنید تا اگر مار شما به محیط خنک نیاز داشت بتواند به سمت دیگر تراریوم برود. استفاده ازصخره‌های گرم هم خوب به نظر می‌رسد، اما به پوست حساس مار آسیب می‌زند.
داخل مخزن مارتان گیاه مصنوعی بگذارید، چون گیاه و خاک طبیعی ممکن است برای مار شما ضرر داشته باشد. کاسه‌ای آب زیر لامپگرمایی بگذارید تا رطوبت فضا را تامین کند. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که آب و هوای خشک دارد، بهتر است یک دستگاهرطوبت‌ساز نزدیک مخزن مار بگذارید. دقت کنید که رطوبت‌ساز را داخل مخزن نگذارید. همچنین می‌توانید از دستگاه‌های مه‌سازیاستفاده کنید که برای خزندگان طراحی شده است.

نحوه ایجاد شیب حرارتی
همه مار ها باید بتوانند که دمای بدن خود را با حرکت در نواحی سرد و گرم به تعادل برسانند. ایجاد یک شیب حرارتی مناسب و اطمیناناز گرم بودن منطقه گرم برای سلامت مار شما ضروری می باشد و به آن‌ها کمک می کند که غذاهای خود را هضم کنند.

نشانه های پوست اندازی

مارها هنگام پوست اندازی نشانه های بسیار واضحی را از خود نشان می دهند که ممکن است برای یک شخص بدون تجربه کمی نگرانکننده باشد. هنگامی که ماری را به سرپرستی قبول می کنید حتما در مورد نشانه های پوست‌اندازی او مطالعه داشته باشید.

خطرهای نگهداری از مار
در نگهداری از مار خطر اینکه مار شما را گاز بگیرد زیاد نیست، ولی شما باید این خطر را در نظر داشته باشید. علاوه‌بر این، مارها هممانند دیگر خزندگان بیماری سالمونلا (Salmonellosis) را منتقل میکنند. برای همین بهتر است اگر در خانه کودک کوچک‌تر از 5 سالدارید، مار نگه ندارید یا به او یاد دهید که بعد از هر بار که به مار دست می‌زند، دست خود را بشوید. البته خودتان هم باید همین کار رابکنید.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید