سگ, گربه

فتق ناف در سگ‌ ها و گربه‌ ها

EfNoW+XFjIeBMAAAAASUVORK5CYII=

به بازشدگی عضله بخشی از شکم که محل قرارگیری ناف است، فتق ناف (Umblical hernia) می‌گویند‌. فتق به محتویات شکمی اجازه می‌دهد که از داخل حلقه‌ (Ring) آن عبور کرده و وارد کیسه‌ی فتق شوند.

علائم و انواع
فتق‌های نافی ممکن است پیچیده (Complicated) یا غیرپیچیده (Uncomplicated) باشند. در یک فتق ناف پیچیده، محتویات شکمی مثل روده‌ها از طریق این بازشدگی عبور کرده و در نزدیکی سطح بدن، داخل کیسه‌ی فتق به دام می‌افتند.
در فتق غیرپیچیده یک تورم نرم در ناحیه نافی دیده می‌شود. این برجستگی ممکن است در اندازه‌های متنوعی باشد و گاهی به داخل برود و سپس خارج شود‌. سگ مبتلا به فتق نافِ غیرپیچیده، فعلا سالم است.
علائمی که در فتق ناف پیچیده دیده می‌شوند شامل:
• درد و گرما به خصوص در محل برجستگی
• استفراغ
• بی‌اشتهایی
• بی‌حالی

دلائل
اکثر فتق‌های نافی در سگ‌ها احتمالا وراثتی و در درجه دوم، ناشی از یک زخم و ضربه هستند. برخی از نژاد‌های سگ مثل Airedales، Pekingese و basenji به بروز فتق نافی مستعدتر اند‌.

تشخیص
فتق ناف را می‌توان اغلب با پیدا کردن برجستگی در سطح شکمی حین معاینات بالینی تشخیص داد‌. با این حال، برخی مواقع نیاز به تهیه رادیوگراف (اشعه x) یا سونوگرافی محوطه شکمی برای تعیین اینکه آیا محتویات شکمی گیر کرده اند یا خیر، است.

DSC 5695.JPG 1
نمونه‌ای جراحی

درمان
درمان فتق ناف شامل اصلاح و بستن بازشدگی از طریق جراحی و درصورت نیاز، بازگرداندن محتویات شکمی به جای خود است. برخی از فتق‌های نافی ممکن است خود به خود تا ۶ ماهگی بسته‌ شوند.
فتق‌ها نافی کوچک، نیاز به مداخله جراحی ندارند ولی فتق‌های بزرگ برای جلوگیری از خطر پیچیده‌شدن، باید جراحی شوند. در شرایطی که بخشی از روده به داخل کیسه‌ی فتق وارد شده و درون آن پیج‌بخورد، می‌بایست حیوان را سریعا به دامپزشک برسانید تا برای جراحی اورژانسی آماده شود‌.

پیش‌گیری
بعلت آنکه بیشتر فتق‌های نافی، وراثتی هستند؛ سگ‌ها یا گربه‌هایی که فتق دارند، نباید جفت‌انداخته شوند. برای جلوگیری از پیشرفت این بیماری، هم صاحب پت و هم دامپزشک باید هر چند وقت یکبار اندازه‌ی حلقه فتق را چک کرده و با دفعه قبل مقایسه کنند. افزایش اندازه‌ی شکاف، هشداردهنده خواهد بود‌.

این مقاله ترجمه‌ای است از:

Umbilical Hernia in Dogs

تصاویر از:

labradorforums

توسط تیم محتوای کلینیک دامپزشکی آراز

دیدگاهتان را بنویسید