سگ, گربه

حساسیت پوستی در سگ‌ ها و گربه‌ ها

9k=

آلرژی (حساسیت) در سگ‌ها و گربه‌ها معمولا به علل مختلفی بروز می‌کند. عوامل حساسیت‌زا شامل گرده‌‌های گل‌؛ شوره حیوانات یا محصولات آنها مثل پشم؛ گیاهان؛ خاک و کود؛ حشرات؛ هرگونه دود اعم از سیگار، قلیان یا اسپند؛ ضدعفونی‌کننده‌های بودار مثل وایتکس و همچنین غذا‌ها و داروها می‌شوند‌.

این حساسیت‌ها علائمی مثل خاراندن شدید صورت و پشت‌ گوش‌ها و تنه، گاز گاز کردن دست‌ها و دم، راش‌های پوستی، عطسه، چشمان سرخ، آبریزش چشم و التهابات پوستی دارند‌.

هنگامی‌که آلرژی‌ها منجر به بیماری‌ پوستی شوند، وضعیتی موسوم به درماتیت آتوپیک (atopic dermatitis) یعنی التهاب پوست ناشی از حساسیت رخ می‌دهد.

در ادامه هر آنچه که در خصوص درماتیت آتوپیک نیاز است بدانید را برای شما توضیح خواهیم داد‌.

درماتیت آتوپیک چیست؟
یک بیماری التهابی و مزمن پوست است که با آلرژی همراه می‌شود‌. درواقع، پس از درماتیت ناشی از کک، این بیماری شایع‌ترین عارضه پوستی در سگ‌ها محسوب می‌شود‌.

در چه سنی سگ یا گربه من به درماتیت مبتلا می‌شود؟
سگ‌ها معمولا علائم بیماری را در سنین بین ۱ تا ۶ سالگی بروز می‌دهد. با این حال، درماتیت آتوپیک می‌تواند در سال اول زندگی با علائم خفیفی ظهور کند که حتی تا سال‌ها هم بدون توجه باقی بماند.

علائم درماتیت آتوپیک در سگ‌ها
علائم این بیماری معمولا با گذر زمان تشدید می‌شوند. ممکن است برخی علائم، فصلی هم باشند.

برخی از شایع‌ترین نواحی بدن حیوان خانگی که درگیر با این بیماری می‌شوند، شامل:
• گوش‌ها
• پاها
• زیر شکم
• پوزه
• زیربغل‌ها
• کشاله‌های ران
• قاعده دم
• اطراف چشم
• بین انگشتان

دلائل درماتیت:
واکنش‌های التهابی می‌توانند در نتیجه‌ی عواملی باشند که به خودی خود بی‌ضرر اند؛ اما در اینجا با پاسخ شدید سیستم ایمنی مواجه شده‌اند. این عوامل شامل جمله چمن، هاگ کپک و سایر عوامل محیطی می‌شود که در بالا ذکر کردیم.

چه دلائلی منجر به درماتیت آتوپیک می‌شوند؟
برخی نژاد‌ها مثل گلدن رتریور، پودل‌، شیتسو‌، کوکر اسپانیل و بولداگ به این بیماری حساس‌تر اند. هرچند که تمامی سگ‌ها می‌توانند مبتلا شوند.

هرچند که هیچ پیش‌گیری برای بروز حساسیت در سگ‌ها وجود ندارد؛ اما می‌توان با راهکار‌هایی از شدت آن کاست و نهایتا درمان کرد.

علائم درماتیت آتوپیک شامل:
• خارش
• ناخن کشیدن
• مالیدن بدن
• لیس زدن
• بویی مشابه مخمر
• پوست چرب
• پوست قرمز یا زمخت

آیا آزمایشی برای تشخیص آن وجود دارد؟
دامپزشک شما برای تعییت الگوی حساسیت باید پیش‌ از هر درمانی، تاریخچه کاملی از سلامت حیوان دریافت کند. برخی حساسیت‌ها فصلی و برخی در طول سال دیده می‌شوند.

معاینه کامل بدن برای تعیین بهترین روش درمانی مهم است. ممکن است دامپزشک از نواحی درگیر در پوست، نمونه اخذ کند‌.

تست‌های سرولوژی آلرژی که آنتی‌بادی‌های خون را بررسی می‌کنند، ممکن است کارامد باشند‌؛ اما نتایج آنها همواره قابل اعتماد نیست. کیفیت این دسته از آزمایش‌ها معمولا به آزمایشگاهی نتایج را آنالیز می‌کند، بستگی دارد.

تست‌های داخل‌پوستی ممکن است برای تشخیص عامل حساسیت‌زا در بدن حیوان‌ خانگی شما استفاده شود‌. در این آزمایش، مقدار کمی از ماده‌ی حساسیت‌زا به داخل پوست تزریق شده و سپس میزان واکنش پوست (کهیر) ناشی از آن، اندازه‌گیری می‌شود.

چون این آزمایش‌ها بسیار گران‌ قیمت‌اند، احتمالا دامپزشکتان یک درمان کلی را پیش می‌گیرد‌.

درمان درماتیت آتوپیک:
درمان التهابات پوستی ناشی از آلرژی معمولا بستگی به این دارد که چه چیزی باعث حساسیت شده‌است.
صاحب حیوان پیش از هر چیز، باید عوامل حساسیت‌زا را از محل زندگی سگ یا گربه خارج کند. با این کار، هم به موفقیت روند درمان و هم جلوگیری از بروز آن پس از قطع داروها کمک می‌کند.

اگر پاسخ به درمان‌های معمول ضعیف باشد و نقص ایمنی در کار باشد، درمان‌های حساسیت‌زدایی پیش گرفته می‌شوند. این رویکردها معمولا طی ۶ تا ۱۲ ماه انجام شده و باعث کاهش خارش تا ۶۰ الی ۸۰٪ می‌شوند. اما معمولا با توجه به امکانات و هزینه‌های آن، این درمان صورت نمی‌گیرد.
کورتیکواستروئید‌ها (ضدالتهاب‌های استروئیدی) و آنتی‌هیستامین‌ها در فرم‌های تزریقی، خوراکی یا مالیدنی، برای کنترل یا تخفیف علائم این بیماری بسیار موثر اند. در کنار آنها ممکن است داروهای آنتی‌بیوتیک یا ضدقارچ برای درمان عفونت‌های پوستی که بعلت آلرژی ایجاد شده‌ بودند، تحویز شوند. سیکلوسپورین هم جهت کنترل خارش در آلرژی‌های طولانی مدت کارامد است. این ترکیب در اسپری‌های ضدخارش (anti-itching) هم وجود دارد که با کمترین عوارض می‌توان از آنها برای سطح بدن استفاده کرد. علاوه بر این، استحمام با شامپو‌های درمانی (ضدخارش) در آب سرد می‌تواند منجر به کاهش علائم شود.

آیا برای همیشه از شر درماتیت آتوپیک خلاص می‌شویم؟
متاسفانه خیر. این بیماری به ندرت بهبود یافته و خود به خود از بین می‌رود. اما توجه داشته باشید که مدیریت آن در کاهش زجر حیوان و افزایش کیفیت زندگی آن بسیار حائز اهمیت است.
هنگامی که درمان شروع شد، دامپزشک باید هر ۲ تا الی ۸ هفته برای بررسی کارامدی درمان، حیوان خانگی شما را معاینه کند. سپس، اگر خارش‌ها و سایر علائم سگ یا گربه شما مدیریت شد، باید هر ۳ تا ۱۲ ماه برای چکاپ مراجعه کنید.
نکته‌ی بسیار مهم در درماتیت آتوپیک، درمان این بیماری از ابتدای بروز علائم (خارش) و جدی گرفتن ادامه‌ی درمان است. اگر این بیماری درمان نشود، علاوه بر بروز علائم پوستی شدیدتر و عفونی شدن پوست، تعییرات محسوسی هم در خلق و خوی حیوان دیده می‌شود. خارش مداوم بدن و زجر ناشی از آن می‌تواند منجر به خجالتی شدن یا تهاجمی‌شدن حیوان حین لمس بدنش شود. این تغییرات رفتاری در سگ‌هایی که بعلت آلرژی، مبتلا به عفونت گوش شده‌اند، شایع است‌. عفونت مزمن گوش که می‌تواند منجر به کری شود‌ و یکی از علائم آلرژی در سگ‌ها محسوب می‌شود.

لطفا درخصوص درمان حساسیت‌های پوستی و حذف عوامل آلرژیک از محیط زندگی سگ یا گربه‌یتان جدی باشید.

ترجمه شده‌است از:

Atopic Dermatitis in Dogs: Causes, Symptoms, and Treatments

تصویر از:

holistapet

این مقاله توسط تیم تولید محتوای کلینیک آراز تهیه شده‌است.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید