سگ

۸ + ۴ گیاهی که سلامتی سگ‌ ها را بهبود می‌ بخشد

2Q==

قرن‌هاست که در پزشکی از گیاهان برای درمان و پیشگیری از بیماری‌ها استفاده می‌شود. جدای از عطر و طعم خوشی که دارند، ترکیبات موثره‌ی آنها را می‌توان هم به خوراک اضافه کرد و هم با استخراج و استخلاف در آنها، داروهای متنوعی را به دست آورد‌. همانند انسان‌ها، برای سگ‌ها هم می‌توان از خواص شفابخش این گیاهان طبیعی بهره برد و کیفیت زندگی آنها را افزایش داد‌.

در ادامه‌ ۱۲ گیاهی‌ را بررسی می‌کنیم که به راحتی با استفاده از آنها می‌توان سلامت سگ‌ها را بهبود بخشید و پول کمتری را برای دامپزشک صرف کرد!

۱. آلوئه‌ورا

این گیاه شگفت‌انگیز، ارزش پزشکی بسیار بالایی دارد به طوری از زمان باستان برای ترمیم زخم‌ها و حتی درمان زخم‌های معده مورد توجه اطبا بوده است.

از میان برگ‌های تیزش می‌توانید شیره‌ی چسبنده‌ای استخراج کنید که برای مصارف موضعی سگ‌ها هم مفید است. بعلت خواص خنک‌کنندگی و آنتی‌باکتریال آلوئه‌ورا، می‌توان از آن جهت درمان سوختگی‌های ملایم، خراشیدگی‌ها و آزردگی‌های پوستی استفاده کرد. اما صاحبین حیوانات خانگی باید بسیار مراقب باشند که سگ‌ها به هیچ عنوان عصاره یا برگ‌های گیاه آلو‌ئه‌ورا را نخورند یا لیس ‌نزنند. در صورت بلع این ماده، اختلالات گوارشی و درصورت مصرف مقدار زیادی از آن، مسمومیت رخ می‌دهد. اگر ژل آلوئه‌ورا را به صورت موضعی استعمال کردید، اطمینان حاصل کنید که سگ‌ آن ناحیه را لیس نزند. فراورده‌های خوراکی حاصل از آلوئه‌ورا برای کمک به بهبود نفخ، یبوست و عفونت‌ها مطلوب است.

۲. گل کالاندولا (همیشه‌بهار)

از گل‌های شاداب و زیبای این گیاه برای درمان زخم‌ها، خراشیدگی‌ها و بریدگی‌ها هم برای شما و هم سگ‌تان استفاده می‌شود. بعلت مصارف مختلف ضدالتهابی، ضدقارچی و خوراکی گل کالاندولا، اغلب برای التیام زخم‌ها به کار برده می‌شود.

علاوه بر این، می‌توان گلبرگ‌های این گیاه را به طور مستقیم برای بانداژ زخم استفاده کرد و یا با تهیه‌ی جوشانده‌ی آن، زخم‌ها را شستشو داد‌. عملکرد ضدعفونی کنندگی گل همیشه‌بهار باعث جلوگیری از رشد باکتری‌ها می‌شود‌.

۳. زنجبیل

نه تنها ریشه‌ی زنجبیل خوش‌طعم و عطر است، بلکه قرن‌هاست که به عنوان یک داروی شفابخش مورد استفاده قرار می‌گیرد‌. می‌توان جوشانده‌ی آن را جهت آرام‌کردن دل‌درد و اختلالات معدی استفاده کرد.

۴. گیاه مهر‌طلا یا خوک‌طلا

این گیاه بومی امریکای شمالی آنتی‌بیوتیکی قوی است که از رشد باکتری‌ها با اتصال به دیواره سلولی جلوگیری می‌کند. از این گیاه به صورت جوشانده، محلول شستشو یا تنتور جهت درمان عفونت‌های چشم یا پاک‌کردن ترشحات چشمی استفاده می‌شود. این داروی گیاهی برای درمان بیماری‌های معده و روده هم موثر است.

۵. خار مریم، خار شیری یا مارتیغال

از خار مریم برای محافظت از کبد دربرابر آسیب و همچنین افزایش عملکرد کبد استفاده می‌شود. در حقیقت می‌توان از عصاره‌ی این گیاه همراه هر دارویی که بر کبد اثر می‌گذارد، مصرف کرد.

۶، ۷ و ۸. سنبل الطیب، بابونه و شقایق کالیفرنیایی

این سه‌گانه را می‌توان برای آرام کردن سگ‌های بیش فعال استفاده کرد. این آرامش‌بخش طبیعی در سگ‌ها، سبب کاهش فشار خون و کاهش علائم آسم و حتی باعث دور کردن انگل‌های مزاحم می‌شود. تنتور، جوشانده و عصاره‌ی آنها همگی اثربخش اند، اگرچه فقط چند قطره سنبل‌الطیب کافی است.

علاوه بر این ۸ گیاه، رزماری در تقویت سیستم ایمنی، نعنا فلفلی در کنترل تهوع، دل درد و سوهاضمه، بابا آدم در کاهش عوارض گوارشی، کلیوی و آلرژیک و گَوَن در کاهش فشار و قند خون، تقویت گوارش و بهبود ترمیم موثر است.

توجه داشته باشید که پیش از شروع درمان‌های گیاهی، به دامپزشک مراجعه کرده و تحت نظر او، از این داروهای طبیعی استفاده کنید. این گیاهان را هم می‌توانید به سادگی پرورش دهید و هم از فرآورده‌های تجاری‌ آنها استفاده کنید.

ترجمه شده است از: Herbal Remedies for Dogs و growing a home garden for your pet

تصویر از: savvyrest

تهیه شده توسط تیم تولید محتوای آراز

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید