گربه

۱۰ گیاهی که سلامت گربه‌‌ تان را بهبود می‌ بخشد

2Q==

داروهای گیاهی برای بیماری‌های معمول در گربه‌ها

اگر خوش‌شانس هستید و حیاط، بالکن یا حتی یک پنجره‌ی نورگیر دارید؛ می‌توانید گیاهان شفابخش را با دستان خودتان پرورش دهید. این گیاهان نه تنها به راحتی رشد می‌کنند و برای انسان‌ها و گربه‌ها خوش‌مزه اند؛ بلکه برای سلامت و درمان بیماری‌های هر دوی ما مفید اند. می‌توانید این سبزی‌ها را به خوراک روزانه‌ی خود و گربه‌هایتان اضافه کنید اما به یاد داشته باشید که هر گربه با دیگری متفاوت است و باید حتما در خصوص مصرف این گیاهان با دامپزشک مشورت کنید.

۱. کت‌نیپ یا نعنای گربه‌ای

پادشاه گیاهان و محبوب‌ترین بین گربه‌های سرتاسر دنیا! کت‌نیپ آرامش‌بخش، کاهنده‌ی استرس و تقویت‌کننده‌ی اعصاب است. اگر گربه‌تان دائما خودش را می‌خاراند و پنجه می‌کشد؛ حمام جوشانده‌ی کت‌نیپ بسیار مفید و تکسین‌بخش آزردگی پوست آنها است.

۲. علف گربه یا آویشن گربه

اگر گربه‌ی شما به کت‌نیپ واکنش خاصی نشان نمی‌دهد، آویشن گربه احتمالا بهترین دوست او خواهد شد. البته اگر شما بتوانید بوی زننده‌ی آن را تحمل کنید! آویشن گربه خواص تسکین‌دهندگی مشابه کت‌نیپ دارد و القاکننده‌ی حس سرخوشی در آنها است.

۳. سنبل‌الطیب

این گیاه تند و تیز معمولا در ما برای آرام‌بخشی و ایجاد یک خواب شبانه‌ی عمیق استفاده می‌شود‌. اما برعکس در گربه‌ها محرک قوی است که حتی گربه‌های تنبل را به حرکت وا می‌دارد. علاوه بر این، گربه‌ها دوست دارند برگ‌های این گیاه را بجوند که این شما را از سختی درست‌کردن دمنوش و جوشانده راحت می‌کند!

۴. بابونه، کالاندولا (همیشه‌بهار) و سرخارگل (اکیناسه)

ترکیب این سه ماده خواص درمانی بسیار خوبی از جمله عوارض پوستی مثل خارش را تسکین‌ می‌دهند. حتما با دامپزشکتان برای مصرف و طریقه‌ی آن مشورت کنید. برخی دامپزشکانی که بر گیاهان دارویی تاکید دارند، ممکن است تنتور آماده‌ی این سه را آماده داشته باشند.

۵. ریشه‌ی شیرین‌بیان

این گیاه خوش طعم که برای ما هم مفید است، اثری مشابه داروهای کورتونی اما با مضرات بسیار اندک دارد. ریشه‌ی شیرین‌بیان به عنوان یک کورتیزول طبیعی، برای درمان خارش‌های گربه، حساسیت، بیماری‌های غدد و گوارش و همچنین امراض تنفسی مثل سرماخوردگی با اثر تسکینی بر سطوح مخاطی موثر است.  سایر فوائد این ریشه شامل تصفیه‌ی خون و ایجاد خواص ضدالتهابی به ویژه‌ برای گربه‌هایی با بیماری آرتریت است. مطالب پرامون حساسیت در گربه‌ها را می‌توانید از اینجا مطالعه کنید.

۶. ریشه‌ی قاصدک و گیاه پنجه‌ی گربه

هر دوی این این گیاهان برای شما و گربه‌یتان مفید اند. تنتوری که از آنها تهیه می‌شود، حاوی کورتیزول طبیعی و کاهنده‌ی خارش به ویژه در حیواناتی که آلرژی دارند، است‌.

۷. خوک‌ طلا یا مهر طلا (goldenseal)

این گیاه گندزای خوبی برای زخم‌ها است. گلدن سیل در ترکیب با آب‌نمک برای شستشوی چشم‌های متورم ناشی از عفونت یا حساسیت توصیه می‌شود.

فراموش نکنید که پیش از مصرف این گیاهان، با دامپزشک مشورت کنید. هم پرورش این گیاهان ساده است و هم فراورده‌های تجاری آنها را می‌توان تهیه کرد. رویکرد‌های گیاهی اغلب کم ضرر و موثر در تکمیل درمان‌های دارویی (و نه جایگزین آنها) هستند. امیدوارم که با مصرف این گیاهان، گربه‌هایی سالم و سرزنده داشته باشید.

ترجمه شده‌است از: ten Herbs to Improve Your Cat’s Health

تصویر از: pinterest

تهیه‌ شده توسط تیم تولید محتوای آراز

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید