جوندگان

مراقبت از خرگوش‌ها: جعبه کمک‌های اولیه‌ برای خرگوش‌ها

9k=

همه‌ی ما دلمان می‌خواهد که از قبل برای شرایط اورژانسی آماده شویم، چون احتیاط شرط عقل است! این آمادگی برای صاحبان خرگوش‌ها بسیار مهم است، زیرا اغلب پیدا کردن دامپزشکی که در خصوص حیوانات اگزاتیک دانش و تبحر داشته باشند؛ سخت و در صورت پیدا کردن، دور از دسترس است. بنابراین اتفاقات ناگهانی که معمولا تهدیدی جدی برای حیات خرگو‌ش‌ها محسوب می‌شوند، باید ابتدا توسط صاحب آنها مدیریت شده و سپس درصورت نیاز به دامپزشک ارجاع داده شوند‌. در ادامه وسائلی که باید در یک کیف کمک‌های اولیه برای خرگوش‌تان آماده داشته باشید را معرفی و بررسی خواهیم کرد.

چه وسائلی باید برای شرایط اورژانسی در دسترس داشته باشید؟

مطمئنا یک تلفن همراه برای تماس با دامپزشک و گزارش وضعیت حیوان ضروری‌ترین وسیله است! اگر یک بیمارستان یا کلینیک دامپزشکی فاصله زیادی با شما دارد که شاید رسیدن به آنجا ساعت‌ها طول بکشد، باید اقدامات اولیه را حتما در منزل انجام دهید و آنها را آموزش ببینید. جمع‌آوری ابزار‌های مورد نیاز، می‌تواند بسیار حائز اهمیت باشد.

۱. یک باکس کوچک برای حمل حیوانات
احتمالا مهم‌ترین مورد برای جعبه‌ی کمک‌های اولیه‌ی شما، یک باکس امن، در بسته و کوچک است که بتوانید خرگوش را تا یک مرکز درمانی حمل کرده یا از تقلای بیش از حد آن، جلوگیری کنید. باکس‌های تجاری متنوعی در پت‌شاپ‌ها موجود است که می‌توانید با سلیقه‌ی خود یکی از آنها را خریداری کنید‌.
این باکس‌ها باید منافذی برای ورود هوا و دیواره‌ای محکم داشته باشند تا خرگوش‌ به راحتی آنها را نجوند. کف آنها باید به راحتی تمیز شود و یک درب با قفل محکم داشته باشند‌. یک باکس استاندارد باید به اندازه‌ای بزرگ باشد که خرگوش را بدون اینکه احساس تنگ افتادن یا ناراحتی کند، جای بدهید.

۳. سرنگ تغذیه و غذای مایع
وسیله‌ی دیگر که حتما باید در کیت کمک‌های اولیه به همراه داشته باشید، یک سرنگ تغذیه و غذای مایع است.
خرگوش‌ها به بدغذایی معروفند که اغلب به دلیل اختلالات دندانی، استرس محیطی، نفخ و بیماری‌های گوارشی و غیره است. درصورتی که خرگوش‌ها غذا نخورند؛ مستعد به ابتلای به بیماری خطرناک استاز گوارشی می‌شوند که در آن، عبور غذا در لوله‌ی گوارشی به کندی پیش‌ می‌رود.
اگر این عارضه رخ دهد، باکتری‌های طبیعی دستگاه گوارش که در تخمیر و هضم غذا دخیل ‌اند، با باکتری‌های تولیدکننده‌ی گاز و سم جایگزین می‌شوند که متعاقب آن، گاز بسیار زیادی تولید می‌شود. این نفخ شدید باعث ایجاد درد در خرگوش شده و آنها را بیشتر به سمت بی‌میلی می‌برد و آنها را دچار یک سیکل معیوب می‌کند.
علاوه بر اینکه علل اولیه‌ی بی‌اشتهایی باید درمان شوند، این عدم تحرک دستگاه گوارش هم می‌بایست تصحیح گردد. درغیر این صورت، سموم حاصل از باکتری‌ها، جذب و وارد خون شده و سپس حیوان کم آب و تلف می‌شود.
بنابراین، باید از دامپزشک خود درخصوص تهیه‌ی یک سرنگ تغذیه و غذای مایع شبیه شیر خشکی که از سبزیجات درست شده یا یک پوره‌ی خیلی رقیق مشورت بگیرید. این دو به شما کمک می‌کنند که اگر حیوان‌ از غذا خوردن ممانعت به عمل آورد، بتوانید با سرنگ پیش از وقوع استاز گوارشی، غذادهی را شروع کنید‌.

۴. محلول ضدعفونی
علاوه بر غذای مایع، باید از دامپزشکان درخصوص معرفی یک نوع مایع ضدعفونی‌کننده (مثل کلرهگزیدین رقیق شده با نسبت ۱ به ۲۰) جهت تمیزکردن زخم‌های کوچک بر روی پوست خرگوش‌ها مشاوره بگیرید.
پوست آنها بسیار نازک است و درصورت خراش، به راحتی پاره می‌شود. بنابراین باید اطمینان حاصل کنید که بیش از حد و با فشار زیاد، اقدام به پاک‌کردن زخم‌هایشان نکنید‌. علاوه بر این، حتما دامپزشکتان را از وجود این زخم‌ها مطلع سازید تا اگر درمان دیگری نیاز است، پیش گرفته‌ شود.
اگر به سرعت به یک مرکز دامپزشکی دسترسی ندارید، باید برای درمان زخم‌های کوچک فورا اقدام کنید. هرگز تلاش نکنید که زخم‌های بزرگ را بصورت خانگی درمان کنید و در عوض سریعا به دامپزشک مراجعه کنید. زیرا حتما باید مورد معاینه قرار گیرند.

۲. حوله
مورد بعدی یک حوله‌ی نرم برای پهن کردن زیر خرگوش در باکس است. این حوله باید تا شود و کف باکس را بپوشاند تا خرگوش سر نخورده و آسیب نبیند.
همچنین این پارچه خرگوش شما را در هوای سرد، گرم نگه میدارد. علاوه براین، احتمالا به یک حوله‌ یا ملحفه‌ی بزرگ برای پیچیدن خرگوش درون آن هم نیاز دارید. توجه داشته باشید که حیوان را طوری قنداق کنید که یک منفذ برای تنفس داشته باشد.

۴. پودر خون‌بندی
باید یک پودر یا قلم خون‌بندی در جعبه‌ی کمک‌های اولیه‌ی خرگوش موجود باشد تا درصورت شکستی ناخن و خون‌ریزی‌ از آن استفاده کرد.
مواد خون‌بندی در انواع پودر و قلم موجود هستند‌. پودر را می‌توان بر روی موضع خون‌ریزی مثلا پس از خون‌ریزی شدید ناخن ریخت و قلم را می‌توان بر روی موضع کشید تا خون آن ناحیه منعقد شود.
این ترکیبات را به هیچ عنوان نباید در زخم‌های باز استفاده کرد زیرا به شدت سوزاننده‌اند و اگر توسط خرگوش‌ها لیسیده شوند؛ منجر به مسمومیت آنها می‌شوند. بنابراین از لیسیدن موضع حتما جلوگیری نمایید. چند دقیقه پس از آنکه مواد خون‌بندی، خون‌ریزی ناخن را منقعد کردند، آن انگشت باید آب‌کشی شود تا مواد باقی‌ مانده شسته شده و منجر به مسمومیت نشود.
اگر حتی پس از استفاده از مواد خون‌بندی، نتوانستید خونریزی ناخن شکسته‌ی خرگوش را بند بیاورید؛ با یک دستمال کاغذی، گاز یا پنبه روی محل خونریزی را فشار دهید و فورا به دامپزشک مراجعه کنید.

۵. محلول‌ شستشوی چشمی
سالین واش‌های چشمی را می‌توانید بدون نسخه خریداری نمایید و درصورت ورود جسم خارجی (مثل یک تکه یونجه) یا وجود ترشحاتی داخل یا اطراف چشم، آن را شستشو نمایید.
صاحبان خرگوش می‌بایست توجه داشته باشند که اگر چشمان خرگوش ترشحات زیاد و یا پلک آنها قرمزی شدیدی داشت، باید در اولین فرصت به دامپزشک مراجعه کنند.

۷. کارتی با اطلاعات تماس ضروری
آخرین موردی که باید همیشه در دسترس داشته باشید، یک کارت از‌ نام، آدرس و شماره تلفن دامپزشک‌ همیشگی‌تان و یک دامپزشک در حوالی شما است‌.
هیچ صاحبی نمی‌تواند خود را کاملا برای شرایط اورژانسی آماده کند اما به همراه داشتن وسائل ساده‌ای که گفته شد می‌تواند در مدیریت وضعیت پیش‌آمده و حفظ سلامت و جان خرگوش‌تان بسیار کمک‌کننده باشد. حال صفحه‌ی آراز را ببندید و جعبه‌ی کمک‌های اولیه‌ی مخصوص خرگوش‌ خود را آماده کنید چون حادثه خبر نمی‌کند!

۶. پنکه‌ی قابل حمل و باتری‌خور
در مواقع اورژانسی، شما باید یک پنکه‌ی کوچک، قابل حمل و باتری‌خور داشته باشید. خرگوش‌ها بسیار مستعد گرمازدگی به خصوص در دمای بالای ۲۶،۵ درجه سانتی‌گراد اند. بنابراین، به همراه داشتن این خنک‌کننده می‌تواند حتی جان خرگوش شما را در مواقع ضروری حفظ کند.
اگر خرگوش شما بی‌حال، افتاده و درحال له له زدن بود، نشانه‌ گرمازدگی است و نیاز به اقدام درمانی فوری توسط دامپزشک دارد.

ترجمه‌شده است از: first aid kits for your rabbit
عکس از: peta
تهیه شده توسط تیم تولید محتوای آراز

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید