سگ, گربه

بیماری حرکت در سگ‌ها و گربه‌ها

9k=

اختلالات معده‌ای و روده‌ای مرتبط با حرکت وسائل نقلیه

سگ‌ها و گربه‌ها هم مشابه انسان‌ها می‌توانند بعلت اختلال در گوش میانی ناشی از حرکت یک وسیله‌ی نقلیه، دچار حالت تهوع و استفراغ شوند که به این عارضه، بیماری حرکت (motion sickness) و در اصطلاع رایج، ماشین گرفتگی گفته می‌شود. این اختلال می‌تواند بعلت حرکت خودرو، قایق یا سایر وسائل نقیله باشد.

علائم و انواع

سگ‌ها و گربه‌ها به روش‌های متنوعی میتوانند ناآرامی خود را بروز دهند. نخستین علامت‌های بیماری حرکت می‌تواند شامل لیسیدن مداوم لب‌ها، ترشح بیش از حد بزاق، خمیازه کشیدن، ناله‌ی همراه با ناراحتی، عدم تحریک یا حالت ترس از آن و نهایتا استفراغ و رگورژیتاسیون (بالا آوردن غذای هضم نشده از مری) باشد. حیوانات بسیار حساس ممکن است حتی در خودرو ادرار یا مدفوع هم بکنند‌.

دلائل

علل متعدد و بالقوه‌ای در بروز بیماری حرکت در سگ‌ها و گربه‌ها دخیل اند. سگ‌های جوان احتمالا به علت آنکه تعادل کمی به نسبت بالغین دارند، بیشتر این حالت را تجربه می‌کنند‌. برخی سگ‌ها هم ممکن است بدلیل تکرار مداوم، در این شرایط رشد کنند. علت بیماری حرکت میتواند روانی و مرتبط با یک تجربه سفر بد باشد. گربه‌ها اغلب نسبت به خارج شدن از محیط امن داخل خانه، احساس اضطراب می‌کنند که این امر در تشدید بیماری، موثر است.

تشخیص

با رد این فرضیه که علائم قابل مشاهده، ناشی از اختلالات عصبی یا ناهنجاری‌های رفتاری هستند، دامپزشک می‌تواند به راحتی بیماری حرکت را از سایر بیماری‌های رفتاری و عصبی تشخیص دهد. سابقه واکنش سگ شما به سفر کردن، معمولا به تشخیص این بیماری کمک می‌کند‌.

درمان

ساده‌ترین درمان این بیماری، عادت دادن حیوان به حرکت ماشین است‌. اگر صرف زمان برای آموزش حیوان، به رفع این مشکل کمک نکرد؛ داروهای زیادی برای مداخله‌ی پزشکی در دسترس اند‌. آنتی‌هیستامین‌ها (مثل دیفن‌هیدرامین) اثر آرام‌بخشی محدودی روی آرام کردن حیوان طی سفر  و کاهش ترشح بیش از حد بزاق دارند. سایر داروهایی که می‌توانید بدون نسخه دریافت کنید شامل دیمن‌هیدرانات و مکلیزین می‌شود‌. این داروها اثر آرام‌بخشی ندارند اما از حالت تهوع و استفراغ می‌کاهند‌.

زنجیل هم نوعی درمان خانگی است که می‌تواند تهوع را کاهش دهد. این خوراکی را می‌توان بصورت قرص‌های گیاهی یا حتی بیسکوییت‌های خانگی به سگ‌ها داد‌. قرص‌ها یا شیرینی‌های حاوی زنجیل را می‌توان جهت آرام کردن دستگاه گوارش، حدود ۳۰ دقیقه قبل از سوارشدن به ماشین مصرف کرد. حتما پیش از خوراندن زنجیل به سگ‌ها در هر فرم، از دامپزشک مشورت بگیرید تا هم از بروز آسیب‌های احتمالی جلوگیری کنید و هم مقدار مناسب زنجیل را به او بدهید. در موارد شدید، می‌توان از داروهای آرام‌بخش قوی‌تر مثل آسپرومازین استفاده کرد.

باید حتما پیش از مصرف هر دارویی، حتی داروهایی که بدون نسخه به فروش می‌رسند، سگ یا گربه توسط دامپزشک معاینه شود. از دامپزشک بخواهید تا هم سلامت حیوان را ارزیابی کند و هم دوز صحیح دارو را برای شما نسخه کند.

زندگی و مدیریت بیماری

ایجاد یک محیط آرام، امن و راحت برای سگ‌ها  و گربه‌ها باعث بهبود کلی شرایط سفر می‌شود. پایین‌کشیدن پنجره‌های خودرو کمی سبب کاهش فشار هوای داخل وسیله‌ی نقیله و افزایش تهویه‌ی هوا می‌شود. از چند ساعت پیش از حرکت، نباید هیچ غذایی به آنها داد‌. اسباب‌بازی‌ها ممکن است حواس آنها را پرت کند و از آزردگی حین سفر بکاهد. سعی کنید حیوانات را در طول سفر سرگرم کنید و گاهی هم توقف کنید تا حال آنها بهتر شود‌.

پیشگیری

زمان‌گذاشتن و آموزش حیوان، نقش به سزایی در جلوگیری از بروز بیماری حرکت دارد‌. مصرف داروهای مناسب تحت نظر دامپزشک از علائم این بیماری می‌کاهد و تجربه‌ی سفر بهتری را هم برای شما و هم حیوان خانگی‌تان به ارمغان می‌آورد‌.

ترجمه شده‌است از: dog motion sickness و cat motion sickness

تصویر از: healthypets

تهیه شده توسط تیم تولید محتوای آراز

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید