خزندگان

۴ بیماری که ممکن است از خزندگان بگیرید!

Z

همه‌ی حیوانات خانگی پتانسیل انتشار بیماری‌های زئونوز (مشترک بین انسان و حیوانات) را دارند. این بیماری‌ها می‌توانند توسط باکتری‌ها، قارچ‌ها، ویروس‌ها یا انگل‌ها در محیط پخش شده و بصورت خوراکی، تنفسی یا از زخم‌های پوستی وارد بدن شوند‌. نوزادان، کودکان، زنان باردار و افراد ضعیف یا سالمند ریسک بالاتری برای ابتلای به عفونت دارند. بنابراین، این گروه‌ها باید بیشتر از سایرین حین تماس با خزندگان خانگی یا محیط زندگی آنها جوانب احتیاط را رعایت کنند.

در ادامه ۴ بیماری زئونوز مهمی که اغلب در صورت عدم رعایت بهداشت، ممکن است خزندگان ما را به آنها مبتلا کنند را بررسی خواهیم کرد.

بهداشت را رعایت کنید

مهم‌ترین اصل و موثرترین راه برای جلوگیری از انتقال بیماری بین اعضای خانواده و حیوانات خانگی، حال چه سگ یا گربه یا خزنده باشند، رعایت موازین بهداشتی است. شستن‌ مرتب دست‌ها با آب و صابون پس از رسیدگی به آنها یا پس از تمیزکردن محیط زندگی این حیوانات خانگی، اهمیت بسیار زیادی دارد‌.

علاوه بر این، بسیاری از متخصصین توصیه می‌کنند خانواده‌هایی که کودک زیر ۵ سال دارند، بهتر است خرندگان جهت کاهش ریسک عفونت‌های زئونوز، در خانه نگهداری نکنند.

۱. سالمونلا

سالمونلا معمولا در تمامی انواع خزندگان یافت می‌شود. درصورتی که انسان‌ها پس از دست‌زدن به مدفوع یا هرچیز آلوده‌ی به آن، دست‌هایشان را در دهان کنند یا چیزی بخورند، این بیماری به آنها هم منتقل خواهد شد. به‌عنوان مثال، نوزادان با نوشیدن شیر خشکی آلوده یا درتماس با آلودگی ناشی از مدفوع خزندگان بوده، در خطر ابتلای به عفونت سالمونلایی قرار می‌گیرند. این بیماری باعث اسهال، سردرد، تب، دردهای شکمی و نهایتا سپی‌سمی (مسموم شدن خون) می‌شود.

۲. بوتولیسم

بوتولیسم بیماری جدی و تهدید‌کننده‌ی حیاتی است که با آزادشدن توکسین (سم) از نوعی باکتری کلستریدیوم سبب فلجی و مرگ می‌شود. کلستریدیوم به طور گسترده در محیط‌هایی مثل خاک و گِل بصورت اسپور (فرم خفته و محافظت‌شده) و یافت می‌شوند‌. حیواناتی هم که نزدیک به سطح زمین زندگی می‌کنند، آلوده به این باکتری هستند‌. خزندگان و به ویژه خزندگان آبزی مثل لاک‌پشت‌ها اغلب آلوده‌ی به کلستریدیوم هستند. بزرگسالان و کودکانی با سن بالاتر، کمی در برابر این بیماری مقاومت دارند اما کودکان زیر یک سال، هیچ محافظی برای بوتولیسم ندارند.

۳. کَمپیلوباکتریوز

کمپیلوباکتریوز که بیماری ناشی از عفونت باکتری کمپیلوباکتر است، یکی از معمول‌ترین عفونت‌های باکتریایی‌ در انسان‌هاست. علائم این بیماری شامل اسهال، درد شکمی و تب در ۲ تا ۵ روز پس از خوردن باکتری (معمولا توسط آب یا غذای آلوده) می‌شود.

۴. لپتوسپیروز

لپتوسپیروز یک عفونت باکتریایی است که اغلب هم در حیوانات وحشی و هم اهلی مثل سگ‌ها، گربه‌ها و خزندگان دیده می‌شود. این عفونت بوسیله‌ی تماس با ادرار حیواناتی که ناقل باکتری لپستوزپیرا هستند، منتقل می‌شود‌. این تماس می‌تواند بصورت مستقیم توسط بریدگی‌ها یا خراش‌هایی در سطح بدن یا مخاط دهان، حلق و چشم‌ها باشد. همچنین این باکتری‌ می‌تواند وارد خاک یا آب شده و به این ترتیب، برای هفته‌ها یا ماه‌ها زنده بماند. اکثر فرادی که به این بیماری مبتلا می‌شوند، علائمی مشابه آنفولانزا همراه سردرد مداوم و شدید نشان می‌دهند.

ترجمه شده‌است از: four diseases your pet reptile can give you

تصویر از: zillarules

تهیه شده توسط تیم تولید محتوای آراز

دیدگاهتان را بنویسید