سگ

آموزش فرمان بیا به سگ‌ها

2Q==

چگونه به سگ‌ها یاد بدهیم که در هر محیطی به سمت ما بیایند؟

ما همیشه می‌خواهیم که سگ‌ها بدون توجه به اینکه در چه محیطی هستیم، به فرمان‌های ما گوش کنند. در این مقاله بر روی این موضوع تمرکز می‌کنیم که چگونه یک سگ را طوری آموزش بدهیم که با یک اشاره، فورا به سمت ما بدود. در ادامه مقدمات این کار و نکات آن را بررسی خواهیم کرد.

چرا یاددادن اینکه سگ‌ها به سمت ما بیایند، اینقدر سخت است؟

چرا بسیاری از صاحبان حیوانات خانگی از آموزش‌دادن فرمان “بیا” طفره می‌روند؟ احتمالا پاسخ این پرسش، اشتباهی است که برخی صاحبان یا مربیان سگ به آن مرتکب می‌شوند، که اسم این خطا را مسموم کردنِ فرمان می‌گذاریم. هنگامی که فرمان “بیا” یا هر فرمان دیگری را با یک کاری که سگ بعنوان تنبیه در نظر می‌گیرد، همراه کنید‌؛ فرمان اصلی مسموم شده و اثربخشی نخواهد داشت.

تصور کنید که سگ یا توله‌ی شما حمام‌کردن را دوست ندارد. سگ‌ شما به علل مختلفی مثل ترسیدن از آب، صداها، بوها، دمای آب یا محیط حمام ممکن است که از حمام کردن بدش بیاید. به هرحال، وقتی که صدایش می‌کنید، او مشتاقانه و با هیجان به سمت شما می‌آید و شما هم فورا بلندش می‌کنید و در وان حمام قرار می‌دهید. حال اگر شما بجای تشویق‌کردن سگ (در آغوش گرفتن)، از تنبیه کردن حیوان استفاده کنید؛ فرمانی که داده بودید، مسموم می‌شود. در این شرایط، چه در پارک یا چه در حیاط خانه باشید، سگتان هرگز دیگر به راحتی به سمت شما نمیاید. چندبار تا به حال اشتباهی مشابه این مرتکب شده‌اید؟

چگونه یک فرمان مسموم را اصلاح کنیم؟

چندین راه مختلف برای این کار وجود دارد اما راحت‌ترین آنها ایجاد یک تغییر ساده در فرمان قبلی و تبدیل آن به یک فرمان جدید است. با تغییر هم کلمات و هم در زبان بدن، می‌توانید یک مفهوم جدید که اینبار دیگر با تنبیه همراه نیست را در ذهن سگ‌تان حک کنید.

این کار یک فرصت عالی برای آن است که بتوانید سنجیده رفتار کنید. علت اینکه اغلب فرمان‌ها مسموم می‌شوند، در آن است که صاحبان و مربیان نسبت به کلماتی که مرتبا استفاده می‌کنند، به قدر کافی فهمیده و آگاه نیستند. نتیجه‌اش هم با رفتار سگ‌شان کاملا مشهود است.

هر کلمه‌ی “یک‌بخشی” که در ذهنتان می‌ماند، مناسب است. برخی از مردم، از لغت بیا، here، touch یا حتی به آذری از گَل استفاده می‌کنند. مهم‌ترین نکته در انتخاب کلمه‌ی مناسب، این است که دائما در محاوره استفاده نشود و اشتباها برای منظور دیگه‌ای به کار برده نشود. از این رو توصیه می‌شود که از لغات زبان انگلیسی استفاده شود. در ادامه ما کلمه‌ی touch را به عنوان لغت این فرمان به کار می‌بریم.

چگونه از touch برای فرمان بیا استفاده کنیم؟

در جایگزین‌کردن کلمه‌ی touch بجای فرمان قبلی (مثلا اگر فرمان بیا را مسموم کرده بودیم)، باید توجه داشته باشیم که هدف از آن، نزدیک شدن به ما، دور ما راه رفتن یا فقط دور و بر ما بودن نیست؛ بلکه از سگ می‌خواهیم که بطور فیزیکی دست، انگشت یا هرجای دیگری را لمس کند.

برای آغاز آموزش، هنگامی که سگ شروع به بازی کرده بود و در یک فعالیت نسبتا هیجانی، قرار داشت؛ فرمان touch را بدهید. این فعالیت مثلا میتواند بازی‌کردن با یک اسباب بازی باشد که ۱۰۰٪ مورد علاقه‌ی او نیست. زمانی که سگ به سمت شما آمد و دستتان را لمس کرد، فورا به‌عنوان جایزه، یک تشویقی مناسب و خوشمزه به او بدهید. سپس، انقدر تلاش کنید تا هنگامی که در فاصله‌ای با سگ قرار داشتید که خارج از محدوده‌ی دید او بود؛ سگ به سمت شما بیاید.

در مرحله‌ی بعد، این تمرین را زمانی انجام دهید که در یک محیط پرسر و صدا یا با درهای باز بودید. سپس به حیاط یا بالکن بروید و آنجا هم تمرین کنید. حتی توصیه می‌کنم که فرمان touch را هنگامی که با قلاده پیاده روی می‌کردید هم انجام دهید.

فرمان دادن نگهانی و غیرمنتظره و داشتن آمادگی همیشگی برای دادن تشویقی، فرمان‌برداری و رفتار سگ را بهبود می‌بخشد. انقدر در موقعیت‌های مختلف این کار را تکرار کنید، تا سگتان در این فرمان فارق‌التحصیل شود!

چگونه فرمان‌های بیا یا touch را در محیط‌های مختلف تمرین کنیم؟

ابتدا باید به سگ‌ها درمحیطی آشنا، امن، راحت و ساکت آموزش دهید. هرگز از اعمال زور، فشار، اجبار، ارعاب یا تنبیه استفاده نکنید. سپس تغییراتی مثل مدت زمان، فاصله و شلوغی محیط را پیش از استفاده‌ی از آنها با هم، هر یک را جداگانه تمرین کنید (یعنی هر بار فقط با یک فاکتور). در نهایت هم با سناریوهای مختلف این موارد را تلفیق کرده و فرمان را در شرایطی پیچیده، تمرین کنید.

نکته‌ی بسیار مهم در حین آموزش، مدیریت کردن تشویقی‌ها است. تصور کنید که شما رییس و سگتان کارمند شما است. یک کارفرما هرگز برای تهیه‌ی یک فنجان چای، ۱ میلیون تومان حقوق نمی‌دهد. مشابه همین مثال، باید توجه کنید که تشویقی‌های بهتر (باارزش غذایی بالاتر) را برای یک رفتار خیلی عالی کنار بگذارید.

بنابراین پیش از شروع هر تمرینی، دانستن ترتیب علاقه‌ی سگتان به تشویقی‌ها، اهمیت به سزایی دارد. اگر این لیست را نمیدانید، پس شروع به تهیه‌ی آن بکنید! منطقا اگر یک تشویقی کیلوییِ کم کیفیت را برای محیط‌های شلوغ در نظر بگیرید، سگتان برای فرمانبرداری توجهی نخواهد کرد. در عوض، تشویقی‌های خاص و خوش‌طعم را برای مواقع پیچیده، اختصاص دهید.

اگر سگتان به فرمان شما توجهی نکرده و پاسخی نمی‌دهد، احتمالا شما خیلی سریع پیش رفتید و محیط فعلی برای جلب تمرکزش، بسیار شلوغ است. به یاد داشته باشید که استفاده از فرمان‌های متنوع مثل “بیا” یا “touch” اگر مسموم شده باشند، فرقی نمی‌کند.

ارتباط و رفتار ما با سگ، اساسی‌ترین فاکتور در ایجاد یک رابطه‌ی سالم و مطلوب است. سگ‌ها هم مثل هر عضو دیگری، بخشی از خانواده‌ی ما هستند و آنها را عمیقا و بی قید و شرط دوست داریم. درک دنیای آنها می‌تواند رابطه‌ی ما را تقویت کرده و یک تجربه‌ی زیبا را شکوفا سازد. 

ترجمه شده‌است از: how to teach a dog to come to you in any enviroment

تصویر از: prouddogmom

تهیه شده توسط تیم تولید محتوای آراز

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید