سگ, گربه

روش خوراندن قرص به سگ‌ها و گربه‌ها

Z

دادن داروهای خوراکی به سگ‌ها و گربه‌ها، مشکلی است که اغلب صاحبان حیوانات خانگی بالاخره روزی با آن مواجه می‌شوند. خوراندن شربت‌ها کمی نسبت به قرص‌ها و کپسول‌ها آسان‌تر است اما به هرحال مهار کردن حیوان، دادن داروی تلخ و اطمینان حاصل کردت از قورت دادن آن، چالش‌های همیشگی ما هستند. بعضی حیوانات راحت تر کنار می‌آیند و برخی هم زمان و انرژی زیاد می‌خواهند.
اما خوشبختانه خوراندن قرص به حیوانات کار محالی نیست. همانطور دامپزشکان خیلی راحت این کار را انجام می‌دهند، اگر شما هم ترفندهایی که در ادامه یاد می‌دهیم را بکار ببندید، می‌توانید به راحتی از پس آن بربیایید. فراموش نکنید که اولین شرط برای این کار، داشتن جسارت و کمی هم سخت‌گیری است‌.

پنهان کردن دارو در غذا

راحت‌ترین و بی‌دردسرترین راه برای خوراندن داروها به سگ‌ها با گربه‌ها، استفاده از غداهای خوشمزه است‌. کره، تخم مرغ، کره‌ی بادام زمینی، پنیرخامه‌ای، برش‌های گوشت پنیر نرم و مشابهین آنها، گزینه‌های مناسبی جهت پنهان کردن دارو در آن‌ها هستند.

مقدار کمی بستنی یا ماست به پنهان کردن قرص کمکی نمی‌کنند اما برای تشویق سگ‌ها و گربه‌ها به خوردن دارو ایده‌های خوبی هستند. با مشورت دامپزشک، می‌توانید قرص را پودر کرده یا کپسول را باز کرده و روی غذایشان بریزید.

تشویقی‌های تجاری که می‌توانند دور قرص پیچیده شوند هم با طعم‌های مختلف و حتی مناسب برای حیواناتی که حساسیت غذایی دارند، قابل خریداری هستند. نکته مهم این است که دارو را در مقدار کمی غذا قایم کنید تا نیاز به جویدن توسط حیوان نداشته باشد و مستقیما بلعیده شود.

برخی از سگ‌ها و گربه‌ها پس از ورود قرص یا کپسول به دهانشان، آن را در گوشه‌ی از دهان نگه‌میدارند و پس از مدتی تف می‌کنند‌‌. گه‌گاه دیده‌ایم که یک قرص در گوشه‌ای از خانه یا مبل راحتی افتاده است. بنابراین باید حتما از قورت دادن قرص توسط حیوان اطمینان حاصل کنید. اگر تلاش اول موفقیت‌آمیز نبود، ۳۰ دقیقه صبر کنید و از روش دیگری استفاده کنید.

ترفند دیگری که به ویژه برای حیوانات شکمو قابل استفاده است، دادن یک تشویقی اولیه برای جلب اعتماد و سپس پنهان کردن دارو در تشویقی دومی است. می‌توانید برای پرت کردن حواسش، سر و صدا ایجاد کنید تا هیجانی شود و حتما تشویقی بعدی را بخورد.

راه‌های دیگری برای خوراندن داروها به سگ‌ها و گربه‌ها

اگر راهکارهای بالا به کار نیامدند، دلسرد نشوید. می‌توانید به دامپزشک تماس بگیرید تا یا روش‌های دیگری را پیشنهاد کند یا شربت خوراکی تجویز کند. با مشورت دامپزشک می‌توانید قرص‌ها یا کپسول‌ها را با کمی آب حل کنید تا به فرم مایع درایند. برای این منظور ابتدا قرص را با یک گوشت‌کوب کاملا پودر کنید یا پوشش کپسول را باز کنید، سپس سوزن سرنگ را دور انداخته و پیستون سرنگ را از بدنه خارج کنید. داروی پورد شده را داخل سرنگ بریزید و پیستون سرنگ را دوباره وارد بدنه کنید‌. نهایتا کمی آب به داخل سرنگ بکشید و به حیوان بخورانید.
ترکیب قرص‌ها و آب و همچنین داروهایی به فرم مایع (شربت‌ها) را به وسیله‌ی سرنگ از سمت راست دهان حیوان وارد دهان کنید (از همان فضای گپ)، سپس سر حیوان را از پشت بگیرید و آرام آرام محتویات سرنگ را به داخل دهان تخلیه کنید. می‌توانید کمی آب یا تشویقی در پایان کار بدهید. اگر به اشتباه از سمت چپ دهان حیوان، مایعات خوراکی را با فشار وارد دهان کنید، احتمال وارد شد آن به داخل دستگاه تنفس (نای) و خفگی یا پنومونی استنشاقی وجود دارد‌.

برخی از داروخانه‌های ویژه‌ی حیوانات خانگی (که در ایران فعلا موجود نیستند) به قرص‌ها و شربت‌ها ترکیبات خوشمزه و خوش‌بویی اضافه میکنند که از اشتهای سگ یا گربه‌تان برای خوردن آنها تعجب خواهید کرد!

آخرین روش، خوراندن دارو بصورت مستقیم است. برای این کار ابتدا باید یادبگیرید که چگونه دهان را باز کنید. پشت دندان‌های نیش (بین دندان نیش و پیش‌آسیای اول)، یک فضای خالی بنام دیاستما (Diastema) یا گپ (Gap) وجود دارد که می‌توان دهان را از آن ناحیه باز کرد. انگشت شست خود را در گپ راست یا چپ و انگشت اشاره یا میانی را در طرف مقابل بیاندازید، سپس با یک فشار ملایم به گپ‌ها، دهان را باز کنید و درصورت نیاز، با دست دیگر دهان را از جلو (دندان‌های پیش) هم باز کنید. سپس قرص یا کپسول را که بین انگشت اشاره و شصت دست مقابل گرفته بودید، به داخل دهان برده و در انتهای حلق قرار دهید. فورا دست خود را بیرون کشیده و دهان را ببندید. کمی زیر گلو را ماساژ داده یا بینی فوت کنید تا حتما ببلعد. از دامپزشک خود بخواهید تا این کار را برای شما نمایش دهد‌. می‌توانید از یک فرد دیگر برای باز کردن دهان کمک بگیرید. چنانچه حیوان تهاجمی است، هرگز تلاش نکنید که قرص یا کپسول را مستقیما وارد دهانش کنید. می‌توانید از یک وسیله بنام قرص‌خوران استفاده کنید. قرص را

در شیار ابتدایی آن قرار دهید، سپس دهان را کمی باز کرده و با فشار محکم به داخل دهان تخلیه کنید. اگر کمی آب به داخل لوله بکشید، این کار راحتتر می‌شود‌. قرص‌خوران را میتوانید از پت‌شاپ‌ها خریداری کنید.

همیشه رفتار حیوانتان را در نظر بگیرید‌. هرگز تلاش نکنید که دارو را به زور و تحمل درد دهان و گردن به سگ یا گربه بدهید. اگر حیوان بترسد یا تهاجمی شود، ماموریت شکست می‌خورد‌‌. پس با صبر و حوصله این کار را انجام دهید.

ترجمه شده است از: How to give your pet a pill

تصویر از: The spruce pets

تهیه شده توسط تیم تولید محتوی آراز

دیدگاهتان را بنویسید