سگ

۲۰ نشانه‌ی خوشحالی در سگ‌ها – زبان بدن سگ‌ها

9k=

سرپرستی یک سگ نیازمند داشتن توانایی‌های روانی خاص است. شاید از خودتان پرسیده باشید که وقتی پارس می‌کند، میخواهد چه چیزی بگوید؟ یا جنباندن دمش یعنی خوشحال است یا ترسیده؟ اینکه دائم دنبال من در خانه می‌آید بخاطر عشقش به من است یا فقط از سر گرسنه؟
متاسفانه ما سلیمان نیستیم که بخواهیم به شما زبان سگ‌ها را یاد بدهیم، اما به شما کمک می‌کنیم تا بفهمید چه رفتارها و نشانه‌های زبان بدن نشان می‌دهد که سگتان خوشحال و راضی است و چه نشانه‌های عکس آن را نمایش می‌دهند. قطعا همه‌ی سگ‌ها با هم فرق دارند و با افزایش سن ممکن است میزان فعالیت بدنی و اجتماعی‌بودن آنها تغییر کند‌. اما علائمی که در ادامه بررسی می‌کنیم، عمدتا مشترک بوده و مفهوم شادی و از آن مهم‌تر سلامت را می‌رسانند.

۱. چشم‌ها
سگ‌های شاد چشم‌ها و پلک‌های آرامی دارند‌. بارها پلک می‌زنند و نگاه خیره‌شان با ملایمت است. چشمان تنگ‌شده و خیره‌شدنِ سنگین، نشانه‌های تهاجم هستند‌. هنگامی که چشمان گشاد می‌شوند و مخصوصا وقتی که سفیدی آن نمایان است، می‌توانند نشانه‌ی ترس در آنها باشند.

۲. گوش‌ها
شکل گوش‌ها در نژاد‌های مختلف، متفاوت است اما به طور کلی سگ‌های شاد گوش‌های افتاده‌ و آزاد دارند. ممکن است یک گوش بالا بایستد یا هر دو شل و افتاده باشند. اگر گوش‌های سگتان به سمت عقب کشیده شد، احتمالا نشانه‌ی ترس یا تهاجم است. جهت‌گیری گوش‌های به سمت جلو اغلب نشانه‌ی آن است که چیزی در اطراف سگ، توجه او را جلب کرده‌است.

۳. دهان
سگ‌های شاد ممکن است حتی لبخند بزنند. دهان باز است و تعداد کمی از دندان‌ها مشخص اند‌. دندان نشان دادن یا عقب کشیدن لب‌ها نشانه‌ی رفتار تهاجمی است. له‌له زدن را نباید با لبخند اشتباه گرفت. له‌له زدن می‌تواند علامت استرس یا گرمای شدید باشد.

۴. بدن
یکی از سریع‌ترین راه‌هایی که با آن می‌توان فهمید سگ شاد است، مشاهده‌‌ی بدن و نحوه‌ی وزن‌گیری حیوان است. اگر شل و راحت بود و خرامان خرامان راه می‌رفت، یعنی شاد و سالم است. در عوض اگر سفت بود و خودش را جمع کرده بود، یعنی چندان احساس راحتی نمی‌کند.

۵. حرکت دم
سگ‌های شاد طوری دمشان را می‌جنبانند که کل بدن را تکان می‌دهد. اگر سگتان دمش را سفت حرکت می‌دهد و بدن نمی‌لرزد، احتمالا در حالت هشدار و در حال ارزیابی شرایط جدیدی است. اگر دم خیلی نرم حرکت می‌کند و در وسط بدن قرار گرفته، احتمالا سگ شادی را نظاره می‌کنید.

۶. موقعیت دم
وقتی سگ شاد و راحت است، کل بدنش در حالت آرامش است و دم هم ازین قاعده مستثنی نیست. هر سگی برحسب نژادش هنگامی که خوشحال است، دمش را در یک حالت خاصی قرار می‌دهد. معمولا سگ‌های شاد دمشان را بالا می‌برند. اگر خیلی بالا ببرد احتمالا مضطرب یا هیجانی است و اگر بین دو پایش و به سمت جلو بیاورد، قطعا ترسیده است.

۷. رفتار غیرتخریبی
جویدن یک رفتار عادی در سگ‌هاست چون با دهانشان می‌توانند دنیای اطراف را کشف کنند. اما جویدن زیاد و اغلب در بالغین، میتواند نشانه‌ای از استرس یا بی‌حوصلگی باشد. سگ‌های شاد بخاطر اینکه به قدر کافی از لحاظ جسمی و روانی تخلیه می‌شوند، بعید است که خانه‌تان را خراب کنند یا رفتار‌های بدی داشته باشند. علاوه بر غم و بی‌حوصلگی، اضطراب جدایی هم یکی از عوامل موثر در بروز رفتارهای تخریب‌کنندگی شدید در سگ‌هاست. 

۸. لذت بردن از بازی
سگ‌های شاد از بازی و پیاده‌روی لذت می‌برند. هر چند که با افزایش سن تمایل به تحرک کم می‌شود، اما اگر او غیرطبیعی ساکت شد و علاقه‌ای به حرکت نداشت، احتمالا ناخوش احوال است. در این شرایط به دامپزشک مراجعه کنید تا اطمینان حاصل کند که بیمار یا آسیب‌دیده نیست.

۹. اشتهای مناسب
سگ‌های خوشنود، اشتهای خوبی هم دارند. با اینکه همه‌ی سگ‌ها ولع بیش از حد به غذا ندارند، اما کاهش ناگهانی اشتها می‌تواند نشان یک اختلال باشد. بالعکس، افزایش شدید در اشتها هم علامت عوارضی است.

۱۰. رقصیدن
سگ‌های شاد معمولا جست و خیز می‌کنند. با دیدن یک فرد یا سگی که به او علاقه دارند، ممکن است با ایستادن روی دو پای عقبی، برقصند. حرکات سریع معمولا نشانه‌ی شادی و آمادگی سگ برای بازی است‌.

۱۱. پیشانی صاف
سگ‌ها هم مثل انسان‌ها می‌توانند عواطفشان را با حالت پیشانی و ابروها بروز دهند. یک پیشانی بدون چروک مساوی با عدم نگرانی در سگ‌هاست. مسلما این حقیقت در خصوص نژاد‌هایی که صورت چروکیده دارند، صدق نمی‌کند.

۱۲. بیرون انداختن زبان
تا حالا تعجب نکردید که چرا سگ‌ها موقع خواب زبانشان را بیرون میاندازند؟ معمولا بخاطر آرامشی است که دارند و وقتی که شاد و آسوده هم باشند، همین کار را می‌کنند.

۱۳. پارس‌های شادی
سگ‌های شاد معمولا پارس‌هایی دارند‌ که مخصوص خودشان است. در مدت زمان کوتاهی پارس می‌کنند و تهاجمی نیست. البته هرگز شادی سگ را با پارس کردنش ارزیابی نکنید و نشانه‌های دیگر را هم در نظر بگیرید.

۱۴. خوابیدن
سگ سالم و شاد معمولا تا ۱۶ ساعت در روز را می‌خوابد. اگر سگتان انقدر نمی‌خوابد، احتمالا دچار اضطرابی شده‌است.

۱۵. خز سالم
پوشش بدنی سالم هم نشان‌دهنده‌ی شادی سگ است. وقتی آنها تحت استرس قرار می‌گیرند، پوششان نامرتب می‌شود و حتی ممکن است پوسته پوسته شود. یقینا بیماری‌های پوستی نشانه‌ای از بیماری‌های دیگر هم هستند، بنابراین حتما در این خصوص با دامپزشکان مشورت کنید.

۱۶. خوابیدن طاق باز
یک خیلی سگ شاد حین جنب و جوشی که دارد، احتمالا به پشت می‌خوابد و شکمش و زبانش را به شما نشان می‌دهد. البته توجه داشته باشید که اگر شکمشان را رو به بالا گرفتند ولی بدنشان سفت و دهانشان بسته بود، احتمالا بجای رضایت، حس فرمانبرداری از شما دارند.

۱۷. جلو آوردن صورت یا بدن
اگر سگی حین بازی با حیوانات دیگر خودش را به آنها نزدیک می‌کرد و یا خودش را جلو می‌کشید تا به دست شما بخورد، نشانه‌ لذت بردنِ او از این ارتباط است. دور شدن از محل یا رفتن به خارج از دسترس، احتمالا علامت آن است که از محیط خوشش نمی‌آید و می‌خواهد کمی برای خودش راحت باشد.

۱۸. قوس دادن و جلوکشیدن بدن
وقتی که سگی از شما درخواست می‌کند که با او بازی کنید و با او در تعامل باشید، خودش را به شکل قوس درمی‌آورد. دست‌ها را روی زمین به جلو کشیده، پوزه‌ را به جلو می‌آورد، سینه را زمین نزدیک کرده و باسنش را صاف و بالا نگه‌می‌دارد (شبیه یک سرسره).

۱۹. دوست داشتن بقیه سگ‌ها
مثل انسان‌ها، تمایلِ سگ‌های مختلف، برای معاشرت با هم‌نوعانشان فرق می‌کند. اما اگر سگتان در پارک اجتماعی است، با سایر سگ‌های خانگی دوستانه رفتار می‌کند و نسبت به حیوانات جدید خیلی تهاجمی نیست، نشانه‌های یک سگ خوشحال را دارد.

۲۰. اشتیاق برای دیدن صاحب
سگ‌های شاد برای خوش‌آمدگویی به شما دم در می‌آیند، وقتی از خواب بیدار می‌شوید هیجان زده می‌شوند و وقتی با بقیه‌ی سگ‌ها بازی می‌کنند، نیم نگاهی هم به شما دارند‌‌.

ترجمه شده است از: 20signs your pet in happy
تصویر از: petmd
تهیه شده توسط تیم تولید محتوای آراز

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید