سگ

۶ راه برای جلوگیری از دیابت در سگ‌ها

2Q==

بیماری دیابت در سگ‌ها روز به روز شایع‌تر می‌شود. براساس آماری که در امریکا گزارش شد، از سال ۲۰۰۶ تا به حال ابتلای به دیابت در سگ‌ها تقریبا ۸۰٪ بیشتر شده‌است و متاسفانه دیابت در سگ‌ها همیشه هم قابل پیشگیری نیست. علائم اصلی دیابت شامل پرنوشی، پرادراری، اشتهای زیاد، کاهش وزن سریع یا ناگهانی و علائم کمتر شایع هم شامل عفونت‌های عودکننده، ضعف، کاهش کیفیت خز، آب مروارید و تشنج می‌شود.
برخی سگ‌ها بدون اینکه عامل محرک محیطی دخیل باشد، مبتلای به این بیماری می‌شوند. اما با رعایت این ۶ اصل ساده‌ای که در ادامه بررسی خواهیم کرد، می‌توانید هم مانع از دیابت شوید و هم از شدت ابتلای به آن بکاهید.

۱. برای چکاپ دوره‌ای به دامپزشک مراجعه کنید.
برخی بیماری‌ها مثل کوشینگ و پانکراتیت باعث افزایش ریسک ابتلای به دیابت می‌شوند. طبق یک برنامه‌ منظم هر ۳ یا ۶ ماه به دامپزشک مراجعه کنید تا با معاینات بالینی و آزمایش خون از وضعیت کلی سلامت حیوان و بروز علائم یا عوامل مستعدکننده‌ی دیابت مطلع شود‌. اگر هر تغییری در خلقیات، اشتها، تشنگی و ادرار را مشاهده کردید، می‌توانید با دامپزشک خود تماس بگیرید تا علت آن را متوجه شوید و درصورت نیاز، برای تشخیص و درمان مراجعه کنید.

۲. سگ ماده را عقیم کنید.
سگ‌های ماده‌ی عقیم‌نشده خطر بیشتری برای ابتلای به دیابت دارند. پس از اینکه سگ زایمان کند یا یک چرخه‌ی جنسی (فحلی) را پشت سر بگذارد، میزان هورمون پروژسترون به شدت افزایش می‌یابد. نوسانات این هورمون می‌تواند ریسک دیابت را افزایش دهد. افزون براین، عقیم‌سازی باعث کاهش ریسک ابتلای به سایر بیماری‌هایی مثل پیومتر (عفونت رحم) می‌شود که مرتبط با سطوح بالای پروژسترون هستند.

۳. سگتان فعالیت بدنی کافی داشته باشد.
ورزش با کاهش قند خون و پایین آوردن وزن، نقش موثری در پیشگیری از دیابت و مدیریت آن دارد. توصیه می‌شود که حداقل روزی یکبار همراه سگتان قدم بزنید. مسافت و مدت زمان آن بستگی به سن و سلامت سگتان و همچنین آب و هوا دارد. تا زمانیکه هوا خیلی گرم نشده، یک سگ سالم باید بتواند مدت طولانی تحرک و پیاده‌روی داشته باشد. برای دانستن اینکه چقدر وقت باید سگمان را به پیاده ببریم، روی کلینیک دامپزشکی آراز کلیک کنید.

۴. غذای باکیفیت بخرید.
غذاهای تجاری مطلوب، مقدار پروتئین بالاتری دارند. این رژیم ‌غذایی در مقایسه‌ی با غذاهایی که سرشار از کربوهیدرات (قند‌ها) هستند، سبب پایداری میزان قند خون می‌شود. برند‌های تجاری معمول از کیفیت نسبتا خوبی برخوردارند.

۵. بیش از حد به سگ‌ غذا ندهید.
هرچند که مطالعات اخیر رابطه‌ی معناداری بین اضافه وزن و دیابت در سگ‌ها را نشان نمی‌دهند، اما درصورت ابتلای به این بیماری، کنترل وزن یکی از مهمترین اقدامات درمانی است. یقینا چاقی با طیف گسترده‌ای از بیماری‌های دیگر در ارتباط است، بنابراین تغذیه‌ی سگ با مقدار معین غذا، اهمیت به سزایی دارد. سگ‌ها باید روزانه حدودا بین ۴۵ تا ۶۵ کالری به ازای هر کیلو وزن بدن برحسب اندازه و میزان تحرک بدنیشان دریافت کنند. در دادن تشویقی تعادل را رعایت کنید و از دادن غذای سفره به سگ‌ها اجتناب کنید. اگر نمی‌توانید دنده‌ها را لمس کنید یا زائده‌ی روی ستون مهره‌هایشان زیر دستتان نمی‌آید، احتمالا بیش از حد به سگ غذا می‌دهید.

۶. میوه‌های تازه و سبزیجات را فراموش نکنید‌.
میوه‌های تازه و سبزیجات، یک تنقلات بسیاری عالی یا حتی یک وعده‌ی غذایی کم کالری هستند. قند‌های طبیعی موجود در میوه‌ها و سبزیجات باعث افزایش شدید قند خون نمی‌شوند. اگر عمده‌ی غذای سگتان از نوع خشک است، توصیه می‌شود که پوره‌ی پخته‌شده‌ی سبزیجاتی سبز مثل بروکلی، کلم پیچ، کلم سبز یا کدو را درکنار غذا به سگ‌ بدهید. محتویات آنها باعث افزایش میزان فیبر غذا شده که علاوه ‌بر بهبود سلامت گوارشی، نوسانات قند خون را هم تنظیم می‌کند. پیش از افزودن هر میوه یا سبزی به سبد غذایی سگتان، حتما با دامپزشک مشورت کنید‌.

ترجمه شده است از: six ways to prevent diabetes in dogs
تصویر از: thebucknerclarion
تهیه شده توسط تیم تولید محتوای آراز

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید