پرندگان

آنفولانزای پرندگان، بیماری مشترک بین انسان‌ و پرنده

2Q==

آنفولانزا یک بیماری ویروسی بسیار کشنده و با قابلیت انتقال بالا است که بیشتر بر ریه و مجاری هوایی اثر می‌گذارد. این کلمه از ریشه‌ی کهن لغتی مشابه influence گرفته شده که به معنای تحت تاثیر قرار گرفتن است. پیشنیان ما اعتقاد داشتند که این بیماری متاثر از افلاک و کواکب است. گونه‌های جانوری متعددی مثل پرندگان، اسب‌، گوشتخواران، انسان‌ها، خوک‌ها و غیره به سویه‌های خاصی از این ویروس حساس اند‌. چون این بیماری قابلیت انتقال به انسان‌ها را هم دارد (زئونوز محسوب می‌شود)؛ بنابراین اگر پرنده‌تان مبتلا شد، فورا برای درمان او اقدام کنید و تمامی جوانب احتیاط برای جلوگیری از انتشار بیماری به سایر حیوانات و حتی انسان‌ها را رعایت کنید.
به علت عفونت‌زایی بالقوه‌ی این ویروس برای جمعیت‌های انسانی، هرگونه شیوعی از این بیماری در امریکا باید به مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها (CDC) گزارش شود. اخیرا ورود پرندگان زینتی از مبدا کشورهایی که درگیر به آنفولانزای پرندگان بوده‌اند (مثل کشورهای خاصی در افریقا، آسیا و اروپا)، به امریکا ممنوع شده‌است.
برای اطمینان از اینکه پرنده‌ی جدیدتان به ویروس انفولانزای طیور مبتلا نشده است، حتما در اولین فرصت او را برای معاینه نزد دامپزشک ببرید.

علائم و انواع
علایم انفولانزای پرندگان شامل موارد زیر می‌شود:
• کاهش اشتها
• اختلال در تنفس
• تورم سر
• ترشحات چشم
• اسهال
• افسردگی
نکته‌ی قابل توجه این است که برخی از پرندگان هم بدون بروز علائم فوق، ناگهان میمیرد. افزون بر این، اگر درمان به موقع صورت نگیرد، نرخ مرگ و میر پرندگان مبتلا به آنفولانزا زیاد است.

علل
آنفولانزای پرندگان با تماس مستقیم و توسط هوا، ترشحات بینی و مدفوع حیوان مبتلا منتقل می‌شود. هر پرنده‌ای از طیور وحشی گرفته تا پرندگان زینتی و ماکیان (پرندگان اهلی مثل مرغ) می‌توانند به این ویروس دچار شوند.

درمان
هر پرنده‌ای که علائم آنفولانزا را نشان داد، باید فورا قرنطینه شده و از سایر پرندگان و حتی انسان‌ها جدا شود. دامپزشک با آزمایشات مختص بیماری‌های ویروسی، می‌تواند آنفولانزای پرندگان را تشخیص دهد‌. درمان این بیماری بستگی به نوع ویروسی دارد که پرنده به آن مبتلا گشته‌.

پیشگیری
واکسنی برای پیشگیری از آنفولانزای پرندگان (ماکیان) تولید شده که درخصوص اثربخشی در پرندگان زینتی تردید وجود دارد. بنابراین باید تا حد امکان از انتشار بیماری و تماس با پرنده‌ی مبتلا جلوگیری به عمل آورد‌.
قرنطینه‌کردن پرنده‌ی آلوده به ویروس و ضدعفونی کردن محیط برای جلوگیری از شیوع بیماری حائز اهمیت است.

ترجمه شده‌است از: avian influenza
تصویر از: petmd
تهیه شده توسط تیم تولید محتوای آراز

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید