سگ, گربه

فوائد روغن ماهی برای سگ‌ها و گربه‌ها

9k=

روغن‌های ماهی مکمل‌های تغذیه‌ای هستند که بطور گسترده اثر آنها بر سلامت انسان‌ها و حیوانات بررسی شده‌است. روغن ماهی برای ما باعث کاهش ریسک ابتلای به بیماری‌های قلب و عروق مثل سکته قلبی، تنظیم فشار خون و تسکین درد‌های مفصلی (آرتریت‌ها) می‌شود. با مشاهده‌ی این نتایج عالی بر سلامت انسان‌ها، پژوهش‌های متعددی روی سگ‌ها و گربه‌ها صورت گرفت که نشان می‌داد روغن ماهی یکی از بهترین مکمل‌های غذایی برای حیوانات خانگی هستند.
پیش از پرداختن به فواید روغن ماهی، کمی درخصوص ترکیبات آن صحبت کنیم.

IMG 20201113 WA0002

مکمل‌‌ روغن ماهی چیست؟
روغن‌های ماهی محتوی اسیدهای چرب امگا۳ هستند که نقش‌های مهمی‌ مثل شرکت در ساختمان غشا سلولی و تامین انرژی لازم برای بدن دارند. اسیدهای چرب امگا ۳ بعنوان اسیدهای چرب ضروری شناخته می‌شوند، به این معنی که بدن امکان تولید آنها را ندارد و از طریق باید از مواد غذایی وارد بدن ما شوند.
مکمل‌های روغن ماهی که در دو فرم کپسول یا مایع موجود اند، دو نوع از اسیدهای چرب امگا۳ یعنی ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) و دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA) را دارند. این اسیدهای چرب در ماهی‌های سردآبی مثل سالمون، تن، زغال‌ماهی (در خانواده‌ی روغن‌ماهیان یا ماهیان کاد) و قزل آلا به طور عمده یافت می‌شوند.

فواید روغن ماهی برای سگ‌ها و گربه‌ها چیست؟

۱. کاهش التهاب:
مکمل‌های روغن ماهی خواص ضدالتهابی قابل توجهی دارند. در واقع EPA و DHA به عنوان پیام‌ها (سیگنال‌ها) سلولی جهت کاهش التهاب عمل می‌کنند. بنابراین، از مکمل‌های روغن ماهی برای درمان بیماری‌های التهابی مثل آرتریت‌ها (التهابات مفاصل) و بیماری‌های قلبی می‌توان بهره برد‌. مطالعات نشان می‌دهند که روغن ماهی سبب تکسین التهاب پوستی ناشی از حساسیت‌ها می‌شود و به سگ یا گربه کمک می‌کند تا حس خارش کمتری داشته باشد‌. درباره ی التهابات پوستی ناشی از حساسیت در سگ ها و گربه ها روی کلینیک دامپزشکی آراز کلیک کنید.
اگر حیوان خانگی‌تان از التهاب شدید مفاصل رنج می‌برد، روغن ماهی در کنار داروهای تجویز شده، نتایج چشم‌گیری را برجای می‌گذارد.

۲. بهبود رشد مغز و عملکردهای شناختی:
اسید چرب DHA نقش بسیار مهمی در رشد سیستم عصبی دارد. مکمل‌های حاوی این ماده مثل روغن ماهی می‌توانند باعث افزایش یادگیری و حفظ توانایی‌های مختلف در توله‌ها شوند. در سگ‌های پیر که بعضا از اختلالات شناختی (Canine cognitive dysfunction یا CCD) مشابه آلزایمر در انسان‌ها رنج می‌برند، استفاده از DHA باعث بهبود و کاهش پیشرفت بیماری می‌شود تا مثل سابق بتواند اعضای خانواده‌شان را بشناسد و حس مهجوریت نداشته باشد. پژوهش‌هایی نشان می‌دهند که روغن ماهی در پیشگیری از ابتلای به این بیماری‌ در سگ‌ها میان‌سال هم موثر است.

۳. کاهش رشد تومور:
مصرف روغن‌های ماهی در سگ‌ها و گربه‌های مبتلا به سرطان نتایج بسیار جالبی به همراه داشته‌است. این مکمل‌ها با تحریک سلول‌های سرطانی به تمایز یافتن، باعث مهار رشد تومورها می‌شوند. تمایز فرآیندی است که در آن یک سلول تمایزنیافته به یک سلول خاص تبدیل می‌شود و پس از آن توانایی رشد و تکثیر فزاینده‌ی خود را از دست می‌دهد. عدم‌تمایز در سلول‌های سرطانی به معنای کاهش تکثیر و درنتیجه کاهش رشد تومور و پیشرفت سرطان است.

۴. فواید دیگر:
نشان‌داده شده‌است که مکمل‌ روغن ماهی باعث بهبود آریتمی‌های قلبی (ضربان‌های قلب نامنظم)، کاهش رخداد تشنج و همچنین کاهش سطح تری‌گلیسیرید‌ها (چربی‌‌هایی که در سطوح بالا برای بدن مضر‌ اند) می‌شود.

دادن روغن ماهی به سگ‌ها و گربه‌ها
انواع مختلفی از روغن‌های ماهی وجود دارند که با مشورت دامپزشک خود می‌توانید یکی را انتخاب کنید‌. درخصوص دستور مصرف و نحوه‌ی آن از دامپزشکتان بپرسید. مکمل‌های روغن‌ ماهی بصورت مایع یا کپسولی موجود اند. اگر حیوان خانگی‌تان از خوردن کپسول امتناع می‌کند، می‌توانید با یک چاقوی کوچک آن را بشکافید و سپس محتویات داخلش را روی غذایش بریزید. روغن‌های ماهی در فرم مایع را هم می‌توانید روی غذایشان بریزید.
اغلب برندهای تجاری حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ هستند. اما چون EPA و DHA می‌توانند به سرعت تخریب (تند) شوند، طبق دستوری که روی بسته‌بندی نوشته شده، آن را در جای مناسبی نگهدارید‌.
غذاهای تجاری سگ و گربه هم می‌توانند حاوی سایر اسیدهای چرب (از بذر کتان یا کانولا) باشند که البته به اندازه‌ی EPA و DHA موجود در روغن ماهی تاثیر و فایده ندارند.
روغن‌های ماهی برای سگ‌ها و گربه‌ها سمی نیستند اما ممکن است عوارض جانبی داشته باشند. شایع‌ترین عارضه‌ی جانبی مصرف روغن ماهی، استشمام بوی ماهی از بازدم یا پوست حیوان است. سایر عوارض جانبی شامل اختلالات گوارشی و چربی زیاد و شوره پوست می‌شود. اگر سگ یا گربه‌تان با مصرف مکمل‌های روغن ماهی دچار این عوارض شد، حتما با دامپزشک تماس بگیرید.

ترجمه‌شده است از: What are benefits of fish oil in dogs and cats
تصویر از: harvard
تهیه شده توسط تیم تولید محتوای آراز

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید