گربه

کوتاه کردن ناخن گربه‌ها

2Q==

گربه‌ها از ناخن‌هایشان برای کاری مختلفی مثل چنگ زدن، بالا رفتن و مشخص کردن قلمرویشان استفاده می‌کنند. ناخن‌های گربه در حالت عادی پنهان هستند و هنگامی که به آنها نیاز است، بیرون می‌آیند‌.
ناخن‌های گربه مداوم رشد می‌کنند. گربه‌های بیرون از خانه ناخن‌هایشان را با چنگ زدن درخت‌ها و کارهای مشابه این کوتاه می‌کنند. هرگز اقدام به گرفتن ناخن‌های گربه‌های بی‌سرپرست نکنید، زیرا زندگی آنها وابسته به ناخن‌هایشان است. برای گربه‌هایی که در خانه زندگی می‌کنند می‌توانید اسکرچر (scratcher) تهیه کنید. این وسیله به اندازه‌ی کافی ناخن‌ها را کوتاه نمی‌کند اما برای مراقبت از ناخن‌ها مناسب است‌. بنابراین باید حتما ناخن‌های گربه‌های خانگی را منظم کوتاه کنید در نبود اسکرچر حس ناخن‌کشیدن گربه‌ها ارضا نمی‌شود و ممکن مبل‌ها، دیوار‌ها یا پرده‌های منزلتان آسیب ببینند.

چرا باید مرتبا ناخن‌های گربه‌ها را کوتاه کرد؟
ناخن‌هایی که بیش از حد رشد کرده‌اند؛ حالت خمیده به خود می‌گیرند و کاملا به بستر ناخن برنمی‌گردند درنتیجه پنهان هم نمی‌شوند‌. اگر ناخن‌های گربه‌تان در فرش یا سایر سطوح نرم گیر می‌کند یا انقدری بلند شده که کاملا در انگشتان پنهان نمی‌شود، یعنی زمان کوتاه‌کردن ناخن‌ها رسیده‌است‌.
ناخن‌هایی که شدیدا بلند شده‌اند و خیلی حالت خمیده‌ گرفته‌اند، ممکن است در داخل پدها (بالشتک‌ها) کف پا فرو بروند که باعث درد قابل توجه و اختلالات حرکتی می‌شود. بنابراین کوتاه‌کردن ناخن‌های گربه‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد. گربه‌ها بهتر است که هر ۱۰ تا ۱۴ روز ناخن‌هایشان کوتاه شود تا به شما، خودشان و وسایل خانه آسیبی وارد نشود.

چگونه گربه را حین ناخن گرفتن آرام کنیم؟
متاسفانه کوتاه‌ کردن ناخن‌ گربه‌ها می‌تواند چالشی دشوار باشد، زیرا گربه‌ها هم از ناخن‌گرفتن خوششان نمی‌آید و هم از محصور و مقید شدن به هر علتی که باشد! در ادامه نکاتی در خصوص گرفتن ناخن و آرام کردن گربه حین آن را ارائه خواهیم داد.
• یک صندلی راحت در جای ساکت و آرام منزل انتخاب کنید که به بیرون از خانه دید نداشته‌باشد.
• وقتی گربه‌یتان آرام و کمی هم خوابالوده بود، مثل پس از صرف یک وعده‌ی غذایی، او را روی ران‌های پایتان بگذارید
• از چند روز قبل از اینکه بخواهید ناخن‌هایش را کوتاه کنید، پاها و پنجه‌های گربه را ماساژ دهید و بالشتک‌های کف پایشان را با شستتان به آرامی فشار دهید تا ناخن‌ها بیرون بزنند. سپس فشار را بردارید و فورا به گربه‌تان یک عدد تشویقی بدهید.
• گربه را به صدای ناخن‌گیر عادت بدهید. برای این منظور می‌توانید یک عدد ماکارونی رشته‌ای نپخته را داخل ناخن‌گیر بگذارید و همزمان با فشار دادن پدهای کف پا، اسپاگتی را هم با ناخن‌گیر بشکنید. سپس دوباره فشار را بردارید و فورا تشویقی بدهید.

246829 1100
گربه ها برایمان خیلی عزیزند اما سلامتی ما هم مهم است. اگر میخواهید بدانید چطور باید از خودمان در برابر بیماری های مشترک بین انسانها و حیوانات پیشگیری کنیم، این مقاله را در آراز بخوانید.

چگونه ناخن‌های گربه را کوتاه کنیم؟
وقتی گربه‌تان آرام بود و حین دست زدن به پنجه‌هایش، احساس راحتی می‌کرد؛ می‌توانید گرفتن ناخن‌ها را شروع کنید. انواع مختلفی از ناخن‌گیرهای مخصوص گربه‌ها وجود دارند که بهترین آنها شبیه قیچی هستند. هرگز از ناخن‌گیرهای انسانی بدین منظور استفاده نکنید زیرا فرم ناخن‌هایشان از حالت طبیعی خارج می‌کند. برای انتخاب یک ناخن‌گیر مناسب، می‌توانید از دامپزشکتان کمک بگیرید. برای آماده کردن گربه، ناخن‌گیر را به او نشان دهید و بگذارید کمی آن را بو کند‌.
مراحل کوتاه‌کردن ناخن‌های گربه‌ها به شرح زیر است:
۱. مواد مورد نیاز برای کوتاه‌کردن ناخن از جمله یک ناخن‌گیر تیز، حوله و یک پودر یا قلم خون‌بندی را کنار دست خود بگذارید.
۲. روی صندلی بنشینید و گربه را روی ران‌های پایتان بگذارید. صورت او را از خود برگردانید و ساعدتان را روی گردنش بگذارید. اگر خیلی تکان می‌خورد، او را به آرامی در یک حوله بپیچید.
۳. بالشتک‌های کف پا را ماساژ و فشار دهید تا ناخن بیرون بزند.
۴. ناخن گربه‌ها دو بخش دارد: یک بخش صورتی که در امتداد عروق و اعصاب انگشت است و یک نوک تیز سفید رنگ که فاقد رگ و عصب است. ناخن را باید کمی مانده (یکی دو میلی‌متر) به بخش صورتی کوتاه کرد، درغیر این صورت خونریزی شدید می‌کند و موجب درد و آزردگی حیوان می‌شود‌. چه بسا که دفعات بعدی هم میل چندانی به کوتاه کردن ناخن نداشته باشد. مرز بین ناحیه‌ی صورتی و سفید را شناسایی کنید‌.
۵. پیش از گرفتن ناخن، ناخن‌گیر را عمود بر ناخن قرار دهید (تصویر بالا) تا از پایین به بالا بچیند. اگر بصورت افقی بگیرید، می‌تواند باعث دوشاخه شدن و خارج شدن ناخن از فرم طبیعی آن شود‌.
۶. فقط نوک تیز ناخن را کوتاه کنید. به هیچ وجه ناخن را از ته نگیرید یا به بخش صورتی رنگ آن تجاوز نکنید. اگر تصادفا ناحیه‌ی پرخون را چیدید، یا قلم خون‌بندی (نیترات نقره) را روی آن بکشید یا مقدار کمی پودر خونبندی روی آن بریزید و منتظر بمانید تا لخته شود‌. این ترکیبات برای حیوانات سمی هستند، بنابراین پس از آنکه اطمینان حاصل کردید دیگر خون نمی‌آید، آن ناحیه را کمی با آب بشویید و یا با دستمال پاک کنید. اگر ترکیبات خون‌بندی در دسترس نبودند، می‌توانید آمپول ویتامین K یا کپسول ترنکسامیک‌اسید باز کرده و ترکیب داخلش را روی موضع بریزید. اگر این مواد در دسترس نبودند، انتهای ناخن و انگشت را با دست فشار دهید و فورا با دامپزشک تماس بگیرید. بعضا آرد یا ادرار را هم برای این مواقع ضروری مناسب می‌دانند اما بعلت اصول بهداشتی آنها را توصیه نمی‌کنیم! توجه داشته باشید که پودرها یا قلم‌های خون‌بندی هرگز‌ برای هدف دیگری مثلا برای زخم‌های باز استفاده نکنید. این ترکیبات را روی نواحی دیگر مثل دست‌هایتان نمالید، زیرا موجب آسیب موقت بافتی می‌شوند.

در حین گرفتن ناخن صبور باشید و او را به زور وادار نکنید. اگر اصلا اجازه‌ی این کار را به شما نمی‌داد، به یک آرایشگر حیوانات یا دامپزشک مراجعه کنید تا او این کار را انجام دهد.

ترجمه شده‌است از: trimming cat nails
تصویر از: dailypaws
تهیه شده توسط تیم تولید محتوای آراز

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید