گربه

۵ اصل برای حفظ سلامتی گربه‌ها

9k=

اگر میخواهید گربه‌ای شاد و سالم داشته باشید و او را از نظر جسمی و روحی در وضعیت مطلوبی نگه دارید، باید ۵ نکته‌ی ساده اما ضروری را بدانید و به آنها عمل کنید‌.
این نکات اساسی در نگه‌داری گربه‌ها شامل موارد زیر می‌شوند.

۱. مرتبا به دامپزشک مراجعه کنید.
بهترین راه جهت پیشگیری از ابتلای به بیماری‌ها، ویزیت گربه‌ها هر سه ماه تا نهایتا ۱ سال (مطابق برنامه‌ی واکسیناسیون و انگل‌زدایی) توسط دامپزشک است‌. این معاینات به دامپزشک اجازه میدهد تا بیماری را در مراحل اولیه تشخیص دهد و درمان‌های لازم را پیش از حادشدن بیماری، انجام دهد. مراجعه‌ی منظم به دامپزشک سبب پیشگیری از بیماری‌ها، افزایش سرعت بهبودی و همچنین کاهش هزینه‌های درمانی که آینده باید میپرداختید، می‌شود. این نکته را هم در نظر بگیرید که سرعت زندگی گربه‌ها از انسان‌ها بیشتر است، بنابراین پشت گوش انداختن ویزیت سالیانه، معادل ۵ سال نرفتن به دکتر برای انسان‌ها است! مراجعه‌ی منظم به دامپزشک برای گربه‌های مسن اهمیت بیشتری دارد‌. انجمن متخصصین گربه‌ها در امریکا توصیه می‌کند که گربه‌های سالمند حداقل هر ۶ ماه به دامپزشکی بروند.

۲. غذای گربه‌ی با کیفیت بخرید.
تغذیه یک اصل حیاتی در حفظ سلامت گربه‌ها است‌. غذاهای تجاری بعلت فراهم آوردن مواد غذایی ضروری به غذاهای خانگی ارجحیت دارند‌. اگر اطلاعات کافی در خصوص انواع برند‌های تجاری ندارید و برای انتخاب باکیفیت‌ترین نوع آن سردرگم شده‌اید، حتما از دامپزشکتان مشورت بگیرید. غذاهای خشک باکیفیت حاوی انواع آمینواسید‌ها، اسیدهای چرب ضروری، ویتامین‌ها، مواد معدنی، کربوهیدرات‌ها و آنتی‌اکسیدان‌هایی هستند که در سلامت و تقویت سیستم ایمنی نقش دارند.

۳. در دادن تشویقی احتیاط کنید.
اگر خوراکی‌های تشویقی به درستی استفاده شوند، می‌توانند مفید واقع شوند. توصیه‌ می‌شود که فقط از تشویقی‌های سلامت استفاده کنید و از زیادروی در آنها اجتناب کنید. تشویقی‌ها نباید بیش از ۱۰% مصرف روزانه‌ی غذا توسط گربه‌ها باشند، زیرا به لحاظ تغذیه‌ای متعادل نشده‌اند و احتمالا موجب افزایش چربی‌ها و قند‌ها یا کاهش برخی مواد مغذی مثل ویتامین‌ها و مواد معدنی در بدن می‌شوند.

۴. بازی‌کردن و تحرک منظم آنها را جدی بگیرید.
تقریبا بیش از نیمی از گربه‌های خانگی به چاقی و اضافه‌ی وزن مبتلایند‌. این عوارض موجب افزایش ریسک ابتلای به بیماری‌هایی مثل التهاب مفاصل (آرتریت‌)، دیابت، فشار خون بالا و سرطان می‌شوند. روزانه حداقل ۲۰ الی ۳۰ دقیقه طی دو مرتبه را به ورزش و بازی با گربه‌یتان اختصاص دهید. تحرک بدنی نه تنها باعث کاهش استرس گربه می‌شود، بلکه او را به لحاظ جسمی و روانی سالم نگه می‌دارد.
انواع مختلفی از اسباب‌بازی‌های مخصوص گربه‌ها در بازار موجودند که می‌توانید چند نوع از آنها را امتحان کرده تا اسباب بازی مورد علاقه‌ی حیوان خانگی‌تان را پیدا کنید. بعضی از گربه‌ها اسباب بازی‌هایی را که روی آن پر چسبیده و شبیه پرنده‌هاست را دوست دارند و برخی دیگر هم اسباب‌بازی‌های کوچکی شبیه موش‌ها را میپسندند. بعضی گربه‌ها هم به بازی کردن با لیزر علاقه دارند.

۵. محیطی عاری از استرس را فراهم آورید.
گربه‌‌ها بسیار مستعد به استرس و اضطرابند. حتی در بعضی مواقع این هیجانات تاثیر مخربی بر سلامت آنها می‌گذارند و بیمار‌ی‌هایی مثل سرکوب ایمنی، التهاب مثانه و اختلالات دفعی را برجای میگذارند‌. کارهای کوچکی مثل تمیز کردن مداوم ظرف خاک یا قرار دادن یک وسیله برای ناخن کشیدن و بالا پایین رفتن از آن (مثل اسکرچرها) و فراهم آوردن آب کافی در کاهش استرس آنها تاثیر به سزایی دارند. صداهای ناگهانی، دادزدن و تغییرات آنی در محیط می‌تواند سبب اضطراب در گربه‌ها شود.

بازنگری در اقداماتی که تا به حال انجام میدادید و همچنین اعمال تغییرات جدید، می‌تواند به طور موثری سبب ارتقای کیفیت زندگی گربه‌ها و دور کردن آنها از بیماری‌های مختلف شود‌.

ترجمه شده است از: five ways to help keep your cat stay disease free
تصویر از: petmd
تهیه شده توسط تیم تولید محتوای آراز

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید