سگ

پروبیوتیک برای سگ ها

2Q==

پروبیوتیک ­ها، میکروارگانیسم ­های مفیدی هستند که در دستگاه گوارش زندگی می­ کنند. میلیاردها عدد از این باکتری ­ها و مخمر­ها (قارچ­ های تک سلولی) در بخش ­های مختلف بدن حیوانات مثل سطح پوست، دستگاه تنفس و بالاخص دستگاه گوارش تحت عنوان فلور طبیعی هر بخش زندگی می­کنند. این باکتری­ های مفید نقش­ های زیادی دارند و موجب تعدیل محیط داخلی بدن جهت پیشگیری از بیمار­ی ­ها و افزایش سلامت می­ شوند. وظایف این میکروارگانیسم ­ها در بدن شامل موارد زیر می­شود:

– کمک به تجزیه ­ی مواد غذایی

– ساخت مواد مغذی و ویتامین ­ها

– مبارزه­ با عوامل بیماری ­زا

– تقویت سیستم ایمنی

آیا سگ­ ها نیاز به پروبیوتیک ­ها دارند؟

بطور طبیعی، جمعیت میکروب­ های دستگاه گوارش در سگ ­های سالم از تعادل مطلوبی برخوردار است. اما در زمان بروز استرس، بیماری یا سوتغذیه یک عدم ­تعادل در باکتری ­های مسقر در روده ایجاد می­ شود که می­ تواند سبب دشوارترشدن وضعیت سلامت حیوان شود. بسیاری از سگ­ ها پاسخ خوبی به مکمل­ های واجد میکروب ­های مفید نشان می­دهند که سبب بازگشت تعادل به فلور باکتریایی بدن آنها و حفظ آن می­شود.

فوائد پروبیوتیک برای سگ ­ها

مطالعات نشان می­دهند که باکتری ­های باکتوباسیلوس و بیفیدوباکتریوم موجود در پروبیوتیک ­ها باعث (1) حفظ تعادل مخمرها و تقویت ایمنی، (2) جلوگیری از اضطراب، (3) افزایش سلامت روحی و روانی و (4) بهبود اسهال و آلرژی­ های ناشی از مواد غذایی می­ شود. باسیلوس­ ها هم سبب تقویت پاسخ ­های ایمنی در بدن می­ شوند.

آیا می­ توانیم از پروبیوتیک ­ها برای درمان اسهال سگ ­ها استفاده کنیم؟

بله، پروبیوتیک­ ها جهت درمان یا کمک به درمان اسهال ­های ناشی از عوامل زیر در سگ­ ها کاربرد دارند:

کولیت ­ها (التهابات روده­ ی بزرگ) ناشی از استرس حمل و نقل، جابجایی یا هر عاملی که روتین زندگی آنها را بر هم بزند.

– تغییرات ناگهانی در تغذیه ­ی سگ­ ها مثل خوردن یک غذای جدید یا غیرمعمول

– عدم ­تعادل در باکتری ­ها بعلت مصرف طولانی مدت آنتی­ بیوتیک ­ها

– عفونت­ هایی که موجب رشد بیش از باکتری ­ها می­شوند را هم می ­توان با پروبیوتیک ­ها درمان کرد.

آیا توله­ ها می­توانند پروبیوتیک مصرف کنند؟

بله، توله ­ها هم با مقدار (دوز) مشخصی می­توانند مصرف کنند. ایجاد تعادل در باکتری­ های روده­ ی آنها باعث بهبود دستگاه ایمنی و کاهش بروز اسهال، یبوست و عفونت­ های گوارشی می­شود. افزون بر این، مواد مغذی که باکتری­ های موجود در دستگاه گوارش تولید می­ کنند، در رشد و سلامت عمومی بدن آنها هم موثر است.

انواع پروبیوتیک­ های مخصوص سگ­ ها­

پروبیوتیک ­های مخصوص سگ­ ها انواع مختلفی دارند. بعضی از غذاهای تجاری حاوی پروبیوتیک هستند که می­توانید در جدول ترکیبات موجود در آنها، وجود یا عدم وجود پروبیوتیک­ ها و همچنین نوع و تعداد باکتری­ ها را بررسی کنید.

باکتری­ های مخصوص گونه ­ی سگ ­ها شامل انتروکوکوس فاسیوم و باسیلوس کواگولان می­شوند. سایر باکتری­ های مفیدی که در پروبیوتیک ­ها یافت می­شوند مثل بیفیدوباکتریوم انیمالس، لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس و لاکتوباسیلوس رامنوسوس سبب افزایش کیفیت مدفوع و قوام آن می­شوند.

مکمل­ های پروبیوتیک سگ­ ها بصورت پودر، کپسول و جویدنی در بازار موجودند. در بسته ­بندی هر کدام، مقدار و دوز و دفعات مصرف آن ذکر شده­ است.

به یادداشته باشید که باکتری ­های مفید در بدن یک سگ­ با انسان­ ها متفاوت اند. هرچند که مصرف پروبیوتیک ­های انسانی برای سگ ­ها هیچگونه ضرری ندارد، اما چون حاوی باکتری­ های مخصوص گونه ­ی سگ ­ها نیست، اثرات بسیار کمتری را از خود نشان می­دهد. باکتری ­های مخصوص سگ­ ها را با باکتری ­های مشترک بین انسان ­ها و سگ ­ها ترکیب کرده و این ترتیب، پروبیوتیک ­های مخصوص آنها تولید می­شوند. به یاد داشته باشید که پروبیوتیک ­های مخصوص سگ ­ها و گربه ­ها را هم نباید برای سایر حیوانات مثل پرندگان مصرف نمود.

آیا سگ­ ها می­توانند غذاهایی مثل ماست را مصرف کنند که حاوی پروبیوتیک است؟

برخی از غذاهای انسانی از جمله ماست، کفیر و سبزیجات تخمیری حاوی جمعیت ­های باکتریایی هستند که می­تواند برای سگ­ها مفید باشد. اما توجه داشته باشید که تریجیحا باید از پروبیوتیک­ های تجاری مخصوص سگ­ ها استفاده کنید زیرا لبنیاتی مثل ماست واجد ترکیباتی هستند که خود می­تواند سبب بروز نفخ یا اسهال شوند. چنانچه به پروبیوتیک ­های تجاری دسترسی ندارید یا برایتان مقرون به  صرفه نیست، می­توانید به سگ­ هایی با جثه ­ی کوچک روزانه 1 قاشق مربا­خوری، سگ­ هایی با جثه ­ی متوسط روزانه 2 قاشق مرباخوری و به سگ ­های درشت هیکل هم روزانه 3 قاشق مرباخوری ماست بدهید.

 آیا پروبیوتیک ­ها عوارض جانبی دارند؟

بعضی سگ ­ها ممکن است با شروع مصرف پروبیوتیک­ ها، اختلال گوارشی، اسهال، نفخ، گاز، یبوست یا تهوع را تجربه کنند. علائم گوارشی ممکن است موقتا تشدید شوند و سپس بهبود یابند. تغییرات در اشتها هم ممکن است در اوایل مصرف دیده شود. این علائم چندان نگران­ کننده نیستند و بعد از مدت کوتاهی از بین می­روند.

ترجمه ­شده است از: Probiotics for dogs

تصویر از: AKC

تهیه شده توسط تیم تولید محتوای آراز

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید