پرندگان

تخم‌ماندگی در پرندگان

2Q==

تخم‌ماندگی اختلال شایعی در دستگاه تناسلی پرندگان ماده است که موجب گیرکردن تخم در مجرای تناسلی آنها و عدم توانایی پرنده در خارج کردن تخم می‌شود. مرغ عشق، عروس هلندی، طوطی برزیلی، طوطی‌های بزرگ، پرندگان واجد اضافه‌ وزن معمولا از تخم‌ماندگی رنج می‌برند.

علائم و انواع
پرنده‌ی مبتلا به تخم‌ماندگی تورم شکمی دارد و دمش را مدام می‌جنباند. این پرنده به سختی می‌نشیند و چنانچه تخم به عصبی فشار بیاورد، ممکن است پاهایش فلج شود.

علل
تخم‌ماندگی به دلیل تانوانی خروج طبیعی تخم رخ می‌دهد و معمولا بخاطر کمبود کلسیم در رژیم غذایی پرنده است.

درمان تخم ماندگی در پرندگان
هرگز تلاش نکنید که خودتان تخم‌ را بیرون بکشید چون ممکن است باعث آسیب، فلجی یا مرگ حیوان شود. درعوض، به دامپزشک مراجعه کنید تا اقدامات تشخیصی و درمانی انجام شود. به منظور تعیین محل تخم و بررسی هرگونه ناهنجاری در اندازه‌ی تخم، تصویربرداری با اشعه ایکس (رادیوگرافی) انجام می‌شود. سپس دامپزشک تلاش می‌کند که تخم به روش طبیعی خارج شود‌. بدین منظور، به پرنده کلسیم داده می‌شود، محیط را مرطوب کرده و با مایعات فراوان، مسیر عبور تخم را گرم و لیز می‌کند. همچنین ممکن است هورمون‌هایی مثل اکسی‌توسین یا پروستوگلاندین تزریق شود تا به خروج تخم کمک کنند. چنانچه روش‌های پیشین کارگر نبودند، دامپزشک یا با دست و یا جراحی تخم را بیرون می‌کشد.

ترجمه شده است از: Egg binding
تصویر از: problemparrots
تهیه شده توسط تیم تولید محتوای آراز

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید