سگ, گربه

آیا بعد از به سرپرستی گرفتن سگ یا گربه اسمش را تغییر دهیم؟

Z

هرساله هزاران سگ و گربه از داخل پناهگاه‌ها و خیابان‌ها به سرپرستی گرفته شده و تعداد بسیاری از آنها به شخص دیگری واگذار می‌شوند‌ تا در خانه‌ی همیشگی‌شان در آرامش زندگی کنند. حامیان و مسئولان پناهگاه‌ها بعد تعداد بالای سگ و گربه‌ای که تحت حمایتشان دارند، از اسامی شخصیت‌های تلویزیونی، سریال‌ها، رنگ حیوان، خوراکی‌ها و غیره برای نام‌گذاری حیوانات خانگی استفاده می‌کنند. اگر ویژگی‌ شخصیتی خاص یا خصوصیت فیزیکی منحصر به فردی داشته باشد، ممکن است بر نامش تاثیر بگذارد.
حال تصور کنید که یکی‌ از این فرشته‌ها دل شما را برده و می‌خواهید او را فرزندخوانده‌ی جدیدتان بکنید. یا به هر دلیلی یک سگ بالغ به شما فروخته یا واگذار شده‌است‌.
آیا اجازه دارید اسمش‌ را تغییر بدهید؟ تغییر اسم سگ یا گربه باعث اذیت شدنش نمی‌شود؟ در ادامه این موضوعات را بررسی میکنیم و راهکارهای تغییر نام سگ یا گربه را به شما می‌گوییم.

چرا سرپناه‌ها و حامیان روی حیوانات اسم می‌گذارند؟
نام گذاری باعث می‌شود که مردم بیشتر به سرپرستی گرفتنشان ترغیب شوند. شما “برفی” را میپسندید یا “گربه‌ی شماره‌ی ۳۲۹۷”؟ این حیوانات معصوم نیاز مبرم به یک سرپرست و خانواده دارند، پس هرکاری که باعث شود مردم آنها را بهتر انتخاب کنند، موجب حفظ جان آنها و بهبود شرایطان می‌شود.
نام‌گذاری به حیوانات هویت می‌دهد. چنانچه یک حیوان خانگی از قبل اسم داشته، سرپناه‌ها هم تلاش می‌کنند آن نام را حفظ کنند، مگر آنکه دلیل خاصی برای تغییر آن داشته باشند. مثلا نام زننده‌ای داشته باشد یا چیزی باشد که شانس او را از یافتن خانه‌ی جدید کم کند‌. به طور مثال سگی به اسم کیلِر (killer) به معنای قاتل که صاحب قبلی اش فوت شده بود و برای واگذاری حامیان مجبور شدند نام او را به کِلِر (keller) تغییر دهند تا هم آوای مشابهی داشته باشد و هم پسندیده‌تر باشد.

best breeds of house cats memphis vet 1 1
برای مطالعه ی ۵ اصل برای حفظ سلامتی گربه‌ها روی کلینیک دامپزشکی آراز کنید.

آیا شما می‌توانید اسم سگ یا گربه را پس از به سرپرستی گرفتن تغییر دهید؟
حتی اگر سگ یا گربه نامی قشنگی داشته اما شما دوست ندارید، میتوانید آن را عوض کنید. این کار در ۹۹% موارد مشکلی ندارد. یک آغاز جدید برای او و شما خواهد بود تا بتوانید بینتان پیوند عمیقی ایجاد کنید. مخصوصا برای بچه گربه‌ها و توله‌ها توصیه می‌شود که اسم جدید داشته باشند. اما سگ‌ها یا گربه‌های بالغ که شاید برای یک دهه به نامی عادت کرده‌اند، تغییر نام ممکن است اما شاید باعث گیجی او شود. بنابراین اگر اسم سگ یا گربه‌ی جدیدتان در ایجاد رابطه بین شما و او مداخله می‌کند، بهتر است آن را تغییر دهید.

چگونه به سگ یا گربه نام جدیدش را آموزش بدهیم؟
این کار ممکن است چند روز تا چند هفته طول بکشد. شاید نیاز باشد که در طول زمان تغییر زمان، گاهی از نام قبلی‌اش استفاده کنید. مخصوصا وقتی که بخاطر اینکه هنوز فکر می‌‌کند نامش مثلا برفی است، شما را نادیده می‌گیرد. چنانچه نام جدیدش را با یک تشویق همراه کنید، مثلا قربان صدقه‌ی او بروید یا به او تشویقی بدهید، سگ یا گربه آرام آرام به نام جدید عادت می‌کند، آن را درک کرده و پاسخ می‌دهد. سعی کنید نامش را در وعده‌های غذایی صدا کنید و حین بازی کردن این اسم را تکرار کنید.
سگ‌ها و گربه‌ها خیلی در درک ما موفق هستند. آنها به سرعت نام جدیدشان را فرامیگیرند و از داشتنش خوشحال می‌شوند. شما هم با نام مورد پسندتان بیشتر حس نزدیکی و محبت به آنها می‌کنید.

ترجمه شده است از: pet adoptation
تصویر از: petmd
تهیه شده توسط تیم تولید محتوای آراز

دیدگاهتان را بنویسید