سگ

احیای قلبی-ریوی (CPR) برای سگ‌ها

Z

احیای قلبی ریوی یا CPR شامل فشار وارد کردن به سینه همراه یا بدون تنفس مصنوعی است. این روش معمولا هنگامی استفاده می‌شود که ضربان قلب شنیده یا حس نمی‌شود و بیمار دیگر نفس نمی‌کشد. این وضعیت به علل مختلفی مثل ضربه (تروما)، اختناق (یا Choking) یا بیماری رخ می‌دهد.
پیش از انجام CPR، حتما در نظر داشته باشید که اجرای CPR بر روی سگ سالم، بسیار خطرناک است و می‌تواند منجر به آسیب‌های فیزیکی و حتی مرگ شود.
بهتر است با دامپزشکتان تماس بگیرید و از او راهنمایی بخواهید تا در مسیر به کلینیک CPR را روی سگتان انجام دهید.

احیای قلبی-ریوی برای سگ‌های کوچک و توله‌ها (کمتر از ۱۴ کیلوگرم):
۱. سگ را روی یک سطح صاف به بغل بخوابانید.
۲. یک دستتان را روی قلب در یکی از دو طرف سینه قرار دهید. قلب سگ‌ها حدودا در پشت مفصل آرنج آنها قرار دارد. همچنین اگر سگ خیلی کوچک است، می‌توانید شصتتان را روی یک طرف سینه (درموقعیت قلب) قرار دهید و چهار انگشت را روی طرف دیگر بگذارید.
۳. با شماره‌ی یک، سینه را تقریبا به اندازه‌ی یک‌سوم عرض سینه فشار دهید و با شماره‌ی دو رها کنید‌. اینکار را باسرعتی انجام دهید که حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ فشار در هر دقیقه باشد.
۴. اگر دستگاه تنفس منصوعی در دسترس دارید، پوزه‌ی سگ را با دستتان به آن نزدیک کنید. دهان را بسته و هوا را از بینی‌ وارد کنید. به ازای هر ۳۰ فشار به سینه، ۲ نفس به داخل بینی او بدهید‌. این کار را با بازدم خودتان هم می‌توانید انجام دهید. درصورت امکان، یک نفر تنفس مصنوعی (۲ بار به ازای هر ۳۰ فشار) بدهد و فرد دیگری مرتبا سینه را فشار دهد. توصیه میشود هر ۲ دقیقه، یک نفر جدید برای فشاردادن به قفسه سینه بیاید تا بخاطر سختگی، از سرعت یا قدرت آن کاسته نشود.
۵. احیای قلبی-ریوی و تنفس مصنوعی را تا زمانی که سگ شروع به تنفس نماید و ضربان قلبش بازگردد، ادامه دهید.
۶. سگ را با سرعت هر چه تمام‌تر و حتی از‌ اتمام CPR در منزل، به نزدیک‌ترین دامپزشک ببرید.

احیای قلبی-ریوی برای سگ‌هایی با اندازه متوسط تا بزرگ (بیشتر از ۱۴ کیلوگرم):
۱. سگ را روی یک سطح صاف به بغل بخوابانید. شما باید به حالت ایستاده یا دوزانو کنار او باشید. برای سگ‌های سینه بشکه‌ای، مثل بولداگ‌ها، میتوان او را به پشت هم خواباند.
۲. کف یکی‌ از دستانتان را روی قفسه‌ سینه‌ی سگ در موقعیت قلب (پشت مفصل آرنج) قرار دهید و کف دست دیگرتان را هم روی آن بگذارید.
۳. بدون خم کردن آرنجتان، قفسه‌‌ی سینه را به پایین فشار دهید.
۴. با شماره‌ی‌ یک، سینه را تقریبا به اندازه‌ی یک‌سوم عرض سینه فشار دهید و با شماره‌ی دو رها کنید‌. اینکار را باسرعتی انجام دهید که حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ فشار در هر دقیقه باشد.
۵. اگر دستگاه تنفس منصوعی در دسترس دارید، پوزه‌ی سگ را با دستتان به آن نزدیک کنید. دهان را بسته و هوا را از بینی وارد کنید‌. این کار را با بازدم خودتان هم می‌توانید انجام دهید. به ازای هر ۳۰ فشار به سینه، ۲ نفس به داخل بینی او بدهید‌. درصورت امکان، یک نفر تنفس مصنوعی (۲ بار به ازای هر ۳۰ فشار) بدهد و فرد دیگری مرتبا سینه را فشار دهد. توصیه میشود هر ۲ دقیقه، یک نفر جدید برای فشاردادن به قفسه سینه بیاید تا بخاطر سختگی، از سرعت یا قدرت آن کاسته نشود.
۶. احیای قلبی-ریوی و تنفس مصنوعی را تا زمانی که سگ شروع به تنفس نماید و ضربان قلبش بازگردد، ادامه دهید.
۷. سگ را با سرعت هر چه تمام‌تر و حتی از‌ اتمام CPR در منزل، به نزدیک‌ترین دامپزشک ببرید.

ترجمه شده‌است از: CPR for dogs and puppies
تصویر از: pinterest
تهیه شده توسط تیم تولید محتوای کلینیک دامپزشکی آراز

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید