سگ

۱۰ تا از بهترین سگ‌های کوچک

9k=

اگر به این بخاطر دنبال سگ‌های نژاد کوچکی هستید که خوشگل، بامزه و ساکت‌اند؛ باید بدانید که نصف این سگ‌ها زیر زمین است! همه‌ی آنها بامزه اند، اغلبشان خوشگل‌اند ولی بیشترشان آنها خوش اخلاق‌اند! مثل ما انسان‌ها، سگ‌ها هم شخصیت‌های متفاوتی دارند. بنابراین، قبل از اینکه یک سگ نژاد کوچک را به سرپرستی بگیرید، بهتر است راجع به آن بخوانید تا خصوصیاتش مطلع شوید‌. بعضی این نژاد‌ها ممکن است به بیماری‌ خاصی مستعد باشند، بنابراین حتما با یک دامپزشک مشورت کنید.
در ادامه ۱۰ تا از بهترین نژاد‌های سگ کوچک را به انتخاب کلینیک دامپزشکی آراز معرفی می‌کنیم:

۱۰. اسکای تریر
این نژاد چندان برای خانه‌هایی که گربه دارند پیشنهاد نمی‌شود چون از سر و کله زدن با آنها خیلی خوششان نمی‌آید. در عوض، اسکای تریر‌ها قابل اتکا و یکی از بهترین سگ‌های خانواده‌اند. به راحتی با انسان‌ها ارتباط برقرار می‌کنند و همچنین گزینه‌ی خوبی برای کسانی هستند که مدت زیادی را بیرون از خانه به سر می‌برند.

۹. پیکینیز
این سگ‌ها کوچک اما درنده، همراهانی وفادار و سگ‌های نگهبان خوبی هستند‌. خوی تهاجمی پیکینیز‌ها برای سگ خانواده مناسب نیست. آنها خیلی با سایر حیوانات و کودکان میانه‌ی خوبی ندارند. خز صخیمشان هر روز نیاز به شانه‌ی کردن دارد.

۸. داشهوند
شاید باورتان نشود اما داشهوندها سگ‌های نگهبان خیلی خوبی هستند و در گذشته برای شکار جوندگان استفاده می‌شدند. این نژاد دلبستگی زیادی به صاحبش و خانواده‌ی او دارد‌ اما می‌تواند نسبت به بچه‌های غریبه رفتار تهاجمی نشان دهد‌. داشهوند‌ جسور، کنجکاو و ماجراجو عاشق کندن زمین، شکار کردن، بازی کردن و بو کشیدن است.

۷. بیچون فرایز
این سگ‌های نژاد کوچک به خوبی با بچه‌ها و حیوانات کنار می‌آیند. بیچون فرایز‌ها را با خز پف پفی سفیدشان می‌شناسیم و سگ‌هایی فعال و با آموزش‌پذیری آسان اند. در کل، سگ نژاد کوچک عالی برای خانواده و حتی کسانی که به تنهایی زندگی‌ می‌کنند، محسوب می‌شوند.

۶. شیتزو
این کوچولوهای دوست داشتنی که به “شیر کوچک” هم معروفند، سگ‌های بسیار عالی برای خانواده، بچه‌ها و موجودات دیگر هستند. حواستان باشد که هر روز باید آنها را شانه کنید.

۵. مالتیز
این نژاد به کسانی که آلرژی دارند توصیه می‌شود. مالتیز‌ها دوستانه و حتی عاشقانه با بقیه‌ی حیوانات خانگی مثل گربه‌ها رفتار می‌کنند‌. آنها خیلی دوست ندارند که تنها بمانند چون جز نژاد‌های سگ همراه محسوب می‌شوند.

۴. جک راسل تریر
اگر دنبال سگی آرامی هستید که همه‌ی روز را دراز بکشد و ناز پرورده باشد؛ جک راسل تریر را پیشنهاد نمی‌کنیم. این نژاد آتش پاره است. دائما روی مبل و میز میپرد، با خوشحالی دور خانه را میدود و یک لحظه هم آرام نمی‌گیرد. البته تربیت صحیح می‌توان آنها را آرام‌تر کند.

۳. بوستون تریر
این نژاد رابطه‌ی بسیار خوبی با کودکان دارد و بسیار مهربان است. علاوه بر این، نیاز چندانی به شانه‌کشیدن ندارد. فقط مراقب باشد که حتما اسباب باز‌ی‌های متنوعی برای آتها بخرید چون بوستون‌ تریر‌ها علاقه‌ی زیادی به جویدن وسایل خانه دارند. وسایل با ارزشتان را خارج از دسترس آنها بگذارید چون به چشم بر هم زدنی خرابشان می‌کنند!

۲. شیواوا
با اینکه سگ‌های آرامی به نظر می‌رسند، اما اتفاقا خیلی هم پرهیجان و کمی هم عصبی اند. این نژاد بخاطر رفتار تهاجمی با کودکان و یا پارس کردن‌های بی‌وقفه به سگ‌های بیگانه معروف‌ است. به همین علت شیواواها را به خانواده‌هایی که بچه یا سگ دیگری دارند، توصیه نمی‌شوند. اما قبل از اینکه از انتخاب آنها پشیمان شوید، باید بدانید که این نژاد بسیار وفادار و در عین حال دوست‌داشتنی است. شیواواها به خوبی با گربه‌ها اخت می‌گیرند، البته باید کمی به آنها زمان بدهید.

۱. پامرانین
سگ‌های این نژاد بسیار دوست‌داشتنی، آرام و مهربان‌اند که البته گاهی می‌توانند مثل بچه‌ها پر سر و صدا هم باشند. پامرانین‌ها اگر از تولگی در کنار کودکان باشند، رفتار بسیار خوبی با آنها دارند. اما با این حال پامرهایی که به درستی تربیت نشده‌اند، انتخاب مناسبی برای خانه‌هایی با بچه‌های خیلی کم سن نیستند.

همانطور که میبینید، انواعی از سگ‌های نژاد کوچک با خصوصیات متفاوت وجود دارند که هر کدام برای سبک‌های زندگی و علایق مختلف، مناسبند. اما از آنجایی که نژادهای کوچک معمولا طی هزاران سال و با جفت‌انداختن‌های متعددی بوجود آمده اند، میتوانند مستعد به ناهنجاری‌های مادرزاد بسیاری باشند. بنابراین اگر یکی از آنها دل شما را برده، حتما با دامپزشک مشورت کنید و از محل مناسبی او را تهیه کنید. برای دانستن نکاتی که باید پیش از انتخاب سگ بدانید، بر روی کلینیک دامپزشکی آراز کلیک کنید.

تصویر از: nylabone
تهیه شده توسط تیم تولید محتوای آراز

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید