گربه

ریزش مو در گربه‌ها

2Q==

ریزش مو در گربه‌ها که بنام آلوپشیای گربه‌ها هم شناخته می‌شود، مشکلی شایع در گربه‌هاست. ریزش‌ مو در گربه‌ها می‌تواند نسبی یا کامل و الگوی آن به صورت‌های مختلف یا متقارن باشد. پوستی که دور ناحیه‌ی موریخته قرار دارد می‌تواند عادی به نظر بیاید یا بصورت قرمز، متورم یا دلمه‌دار دیده شود‌. براساس علتی که مسبب ریزش مو شده، درمان‌های گوناگونی وجود دارد.

چرا موهای گربه‌ی من می‌ریزد؟
علل مختلفی برای ریزش موی گربه‌ها وجود دارد. برخی گربه‌ها بعلت آلرژی (حساسیت) پوستی ریزش مو پیدا می‌کنند. مقاله‌ای در خصوص حساسیت‌ پوستی در سگ‌ها و گربه‌ها را می‌توانید با کلیک بر روی کلینیک دامپزشکی آراز مطالعه کنید. انگل‌های پوستی که ایجاد گَری می‌کنند مثل جرب‌ها و عارضه‌های قارچی مثل درماتوفیتوز از علل شایع ریزش موی در گربه‌ها به خصوص آنهایی که در سنین کم یا ایمنی‌ پایین به سر می‌برند، هستند.
اختلالات عصبی (مثل لیس زدن بیش از حد خود) هم می‌تواند منجر به ریزش موی گربه‌ها شود. عدم تعادل هورمونی به ویژه افزایش بیش از حد ترشح هورمون‌های تیروئیدی (پرکاری تیروئید) یا هورمون‌های استروئیدی هم می‌‌تواند باعث این عارضه شود. از عوامل کمتر شایع می‌توان به وراثت هم اشاره کرد. ریزش موی گربه‌ها در سنین بالا به زیاد دیده می‌شود که همراه با برخی سرطان‌ها تشخیص داده شده‌است.

Pictures of Skin Problems in Cats
آیا میدانید چه مواردی را وقتی برای معاینه ی پوست به دامپزشک مراجعه میکنیم باید به دامپزشک ارائه دهیم تا تشخیص صحیحی از بیماری پوستی داشته باشد؟ برای دانستن آن روی آراز کلیک کنید.

تشخیص ریزش موی گربه‌ها
ابتدا دامپزشک شما نوع ریزش مو را بررسی میکند. از این رو باید وجود یا عدم وجود کک‌ها و مدفوع آنها در لابه‌لای پوست چک شود. سایر انگل‌های خارجی مثل جرب‌ها و کنه‌ها و قارچ‌های پوستی هم به روش‌های مختلف قابل شناسایی اند. اگر دامپزشک حدس بزند که علت ریزش مو بخاطر اختلالات پوستی است؛ احتمالا بیوپسی پوست یا کشت را انجام می‌دهد.
جدای از کک‌ها، حساسیت‌ها هم از علل بالقوه‌ی ریزش مو هستند. برخی گربه‌ها زخم‌های بزرگی تحت عنوان کمپلکس گرانولومای ائوزینوفیلیک را بروز می‌دهند. شناختن علت حساسیت و حذف آن در کنار درمان‌های دارویی علاوه بر درمان ریزش‌های مو، به کاهش آزردگی‌ها و افزایش کیفیت زندگی گربه‌ها کمک شایانی می‌کند.
آزمایش‌های خون هم معمولا برای اینکه نقش عدم تعادل هورمونی در بروز ریزش مو را بفهمیم، به کار برده می‌شوند. روش‌های تصویربرداری مختلف هم مثل اشعه ایکس (رادیوگرافی) و سونوگرافی هم برای تشخیص سرطان‌ها یا اختلالات غده‌ی فوق کلیه استفاده می‌شوند. این اختلالات با افزایش سطح کوزتیزول و هورمون‌های استروئیدی می‌تواند منجر به ریزش مو شوند. به یاد داشته باشید که تغییرات فصلی از عمده‌ترین علل ریزش‌ موهای عادی در گربه‌ها هستند.

درمان ریزش موی گربه
پس از تشخیص علت ایجاد کننده‌ی ریزش مو، می‌توان درمان صحیح را پیش گرفت. ساده‌ترین عامل ریزش مو که به راحتی می‌توان آن را درمان کرد، کک و کنه است. اگر ریزش مو به خاطر اختلال پوستی یا عدم تعادل هورمونی است، میتوان از دارو‌ استفاده کرد. اگر عوامل عصبی باعث این مشکل شده، داروهای کاهنده‌ی اضطراب را می‌توان مصرف نمود. درمان علل زمینه‌ای می‌توانند باعث جلوگیری از ریزش می‌شود.

مدیریت بیماری و سبک زندگی
در کنار درمان‌های دارویی، باید حتما شرایط گربه را نظارت کنید که ریزش مو از این بیشتر نشود. حتما در خصوص مراقبت‌هایی که باید حین درمان انجام داد با دامپزشکتان مشورت کنید.

پیشگیری از ریزش مو گربه ها
حتما از روش‌های پیشگیرانه برای جلوگیری از آلودگی گربه‌یتان با کک‌ها استفاده کنید. قلاده‌های ضد کک و کنه می‌توانند گزینه‌ی مناسبی باشند. فراهم کردن وسایل بازی و صرف زمان برای بازی کردن با گربه می‌تواند او را از نظر روانی سلامت نگه دارد تا مبتلا به ریزش موی عصبی نشود. عوامل حساسیت‌زا از محیط زندگی گربه دور کنید. متاسفانه برای برخی از انواع ریزش مو در گربه‌ها روش پیشگیرانه‌ای وجود ندارد.

ترجمه شده است از: Hair loss in cats
تصویر از: Pura
تهیه شده توسط تیم تولید محتوای آراز

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید