پرندگان

باید‌هایی برای نگهداری صحیح از پرندگان

Z

اگر صاحب یک پرنده هستید و نمی‌دانید چه مواردی را باید برایش فراهم کنید، این مطلب برای شما چک لیستی ایجاد می‌کند که با آن بتوانید احتیاجات هر پرنده‌ای را مهیا کنید. اگر شما جز آن دسته از صاحبان پرنده هستید که می‌خواهید بدانید پرنده‌یتان در رفاه است یا خیر،‌ با ما همراه شوید.

۱. غذا: پرندگان خانگی‌ نیاز به یک جیره‌ی غذایی تنظیم شده دارند که تمامی احتیاجات تغذیه‌ای آنها را فراهم کند. از این رو، پلیت‌ها توسط مختصصین تغذیه‌ی پرندگان فرموله‌شده‌اند تا پایه‌ی رژیم غذایی پرندگان را تشکیل دهند. میوه‌ها و سبزیجات خشک یا تازه، لوبیا‌ها و حبوبات پخته‌شده، برنج قهوه‌ای پخته‌شده و دانه‌ها (تخمه) هم می‌توانند در کنار پلیت‌ها مصرف شوند‌. توجه داشته باشید که موارد مذکور بالاخص دانه‌ها به هیچ عنوان جیره‌ی اصلی پرندگان نیستند و به نوعی تنقلات محسوب می‌شوند. هرگز پیاز، الکل، آووکادو یا شکلات به پرندگان ندهید زیرا سمیت بالقوه‌‌ای دارند. در خصوص تغذیه‌ی پرندگان خانگی اطلاعات بیشتری نیاز دارید، بر روی کلینیک دامپزشکی آراز کلیک کنید.

۲. قفس: بزرگترین‌ قفسی که متناسب خانه‌یتان است را برایش تهیه کنید. خانه‌ی آنها باید از مواد محکم و غیرسمی ساخته شده باشد و بتوان به راحتی تمیزش کرد. نکاتی که باید برای یک قفس ایده‌آل رعایت کرد بسیار مفصل است که آن را می‌توانید در کلینیک دامپزشکی آراز بخوانید.

Tucker Murphy™ Pet Fiscus 52.5" Steel Flat Top Travel Bird Cage with Wheels  & Reviews | Wayfair
تقریبا تمام عمر پرنده در قفسش میگذرد. حال که او را محبوس کرده ایم، پس با خواندن این مقاله یاد بگیریم که راحتترین قفس پرنده چگونه باید باشد.

۳. میله یا نی: اگر خودتان میخواهید بسازید، یک شاخه‌ی درخت را طوری در وسط قفس قرار دهید که دو سویش در بین میله‌ها گیر کند. توجه کنید که میله به قدر کافی از ظروف آب و غذا فاصله دارد‌. شاخه‌ی درخت باید فاقد هرگونه حشره‌کش و غیرسمی باشد. می‌توانید میله‌های تجاری را از پت‌شاپ‌ها بخرید. میله باید طوری قرار گیرد که ناخن‌های پرنده در دو سوی مختلف به هم برخورد نکنند. سطح میله ترجیحا باید ناهموار و مثل شاخه‌های طبیعت باشد.

۴. ظرف آب و غذا: کاسه‌های گشادتر بهتر از کاسه‌های عمیق پرنده‌ را به خوردن غذاهای جدید ترغیب می‌کند. اکثر ظروف آب و غذا طوری طراحی شده‌اند که می‌توان آنها را به قفس متصل نمود‌. اگر ظرف آب و غذا خیلی به میله نزدیک باشد، پرنده ممکن است پرخوری کند و یا زیاد از حد بجود که برای سلامتی او مناسب نیست. پس فاصله‌ی بین میله و ظروف را رعایت کنید.

۵. کفپوش قفس: درخصوص این مورد خیلی حساسیت به خرج ندهید. روزنامه یا حوله‌های کاغذی هم مناسب اند. مزیت کفپوش‌های کاغذی نسبت به خرده‌ چوب یا شن در آن است که شما می‌توانید به راحتی مدفوع را از نظر سلامتی بررسی کنید و مرتبا زیر پرنده‌ را تمیز نگه‌دارید. حتما کفپوش را در زیر توری کف قفس قرار دهید تا از تماس پرنده با آن جلوگیری شود.

۶. مکانی برای مخفی شدن: پرندگان همیشه توسط محیط خارج مثل انسان‌ها یا سایر حیوانات، نظاره می‌شوند. بنابراین شبیه هر کس دیگری، آنها هم نیاز به مقداری خلوت کردن و حس آزادی دارند‌. برای این منظور، یک حوله، پاکت کاغذی یا یک آشیانه بهترین گزینه‌ها هستند

4 Grooming Services That Are Essential For Your Pet Bird
آیا میدانید کوتاه کردن غیراصولی منقار یک پرنده میتواند چه مشکلاتی را به همراه داشته باشد؟ روش صحیح و نکات کاربردی کوتاه کردن منقار پرندگان را با کلیک بر روی آراز یاد بگیرید.


۷. اسباب‌ بازی: هیچ حیوان خانگی‌ نباید بدون اسبا‌ب بازی باشد. اشیا مناسب مثل مخروط درخت کاج، آویز‌های چوبی یا وسایل چرمی مخصوص حیوانات می‌توانند پرندگان را به لحاظ جسمی و روحی در سلامتی نگه‌دارند. علاوه‌بر این، منقار آنها هم تراشیده می‌شود. طناب‌هایی از جنس الیاف طبیعی هم می‌تواند گزینه‌ی خوبی باشند. اما از چوب بالسا، سرو، سکویا و درختان سوزنی برگ و همچنین نئوپان و MDF خودداری کنید.

۸. جعبه کمک‌های اولیه: پرندگان هم مثل ما ممکن است به دلایل مختلف از جمله کوتاه کردن ناخن، دچار آسیب و خونریزی شوند‌. داشتن یک قلم خون‌بندی و سایر وسایلی که لیست آنها را از دامپزشک خود میخواهید، می‌توانند جان او را نجات دهند.

parrot speaking
فرقی نمیکند که یک پرنده ی جوان یا سن دار را به سرپرستی گرفته اید. با کلیک بر روی آراز ما به شما یاد میدهیم که چگونه او به چند زبان زنده ی دنیا صحبت کند.

ترجمه شده است از: Must have bird supplies
تصویر از: Spruce
تهیه شده توسط تیم تولید محتوای آراز

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید