سگ

چه موقع و چگونه می­توان سگ خود را اجتماعی کرد؟

9k=

شاید فکر کنید که بهتراست صبرکنید تا توله سگ کوچک شما کمی بزرگتر شود و شروع به معاشرت و تعلیم دادن آن­ها کنید؛ اما منتظر نمانید. هر چه زودتر بهتر! توله سگ­هاخصوصاً از لحاظ رفتاری به سرعت رشد می­کنند. آن­ها بیشتر در سنین سه تا 12 هفتگی پذیرای یادگیری و کسب تجربیات جدید هستند و بعد از حدود چهار ماهگی، معرفی موقعیت های جدید به توله سگ­ها بسیار چالش برانگیزترخواهد شد.

اما چرا اجتماعی کردن سگ خود بسیار مهم است؟

مسلما شما آخرین چیزی که می­خواهید این است که توله سگ شما درتمام طول زندگی از کوچکترین چیزی بترسد. دنیا می­تواند مجموعه­ای از تجربیات طاقت فرسا و ترسناک برای یک سگ غیر اجتماعی باشد. معاشرت با توله سگ چیزهای فراتر از معرفی آنها به مردم و سگ­های دیگر است و شامل: راحت بودن توله سگ شما با مناظر جدید، صداها، بوها و محیط­های جدید است. اگرآنها به­درستی اجتماعی نشود، با ترس، اضطراب و حتی پرخاشگری روبرو می­شوند؛ اما اگر توله سگ خود را در معرض شرایط مختلفی قرار داده باشید، به احتمال زیاد به حیوان خانگی اجتماعی، شاد و آرام تبدیل می­شود.

بدین منظور سعی کنید سگ خود را به پذیرش و معاشرت با افراد جدید درمحیط خانه عادت بدهید؛ صرف وقت با افراد محدود می­تواند باعث محافظت بیش از حد و حتی اضطراب جدایی هنگام ترک کردن آن­ها برای مدت کم شود. پس بهتر است توله سگ خودرا در معرض دید افراد مختلف از هر جنس، سن، خانواده و دوستان قرار دهید و همچنین بهتر است افرادی را انتخاب کنید که می­دانند چگونه با توله سگ­ها ارتباط برقرارکنند، تا اینگونه توله سگ شما به جامعه­ای که در دنیای خود با آن روبرو می­شود عادت کند.

سگ ها حیوانات اجتماعی هستند و اگر قبلاً سگ داشته باشید، می­دانید که آنها چقدر به سمت سگ­های دیگر جلب می­شوند. بسیار مهم است که توله سگ جوان را به دیگر سگ­ها معرفی کنید تا رفتار اضطراب آور، ترسناک یا پرخاشگرانه او نسبت به دیگر سگ ها از بین برود. در این رابطه به شدت توصیه می­شود که توله سگ خودرا در کلاس آموزشی ثبت نام کنید. در این کلاس­ها توله سگ شما نه­تنها معاشرت موردنیاز را با افراد مختلف و سگ های دیگر به دست می آورد، بلکه می­تواند همزمان آموزش­های رفتاری مهمی نظیر نحوه درخواست غذاو جای خاص دستشویی، اصول پیاده­روی، کنترل پرخاشگری و کاهش رفتار پارس­کردن و ایجادسروصدا، اجتناب ازانجام رفتارهای آسیب زننده به محیط زندگی ما آسیب وسایل خانه و… را نیز می آموزد.

سعی کنید برای ارتباط سگ خود بادیگر هم جنس ها به دوستان صاحب سگ خود سر بزنید (یا آن­ها رادعوت کنید)، اما فقط درصورتی که می­دانید سگ­های آن­ها سالم هستند وبا توله سگ­های جوان بازی خوبی خواهند داشت. این می­تواند یک روش عالی برای معرفی توله سگ شما به سگ­های بزرگسال باشد.

در مورد پارک اگرچه برخی از متخصصان می گویند این یک روش عالی برای معاشرت با توله سگ شما است، اما شما ضمن ارتباط آن­ها با سگ­هایی که نمی­شناسید ریسک قابل توجهی می­کنید و بهتراست قبل از اقدام به پارک بردن سگ خود صبرکنید تا توله سگ شما کمی بزرگتر شود و تمام واکسن­های خود را انجام دهد.

به این نکته نیز توجه کنید که توله سگ­ها خواب زیادی دارند و نبایستی برای تعلیم آن­هارا خسته کنید و روزانه زمان بسیارزیادی را صرف تعلیم یا معاشرت او با حیوانات دیگر بکنید.

هیچگاه حیوان خود را به زور وارد محیط نااشنا نکنید و یا به ترس او دامن نزده و یا بی­توجهی نکنید این کار باعث ماندگاری رفتار خشونت و ترس در او می­شود.

هرگز زمانی که توله سگ شما ترسیده برای آرام کردنش به او پاداش یا تشویقی ندهید زیرا اینکار باعث می­شود که او رفتار ترسیدن و یا پرخاشگری را قابل ستایش و درست تلقی کند ومجددا آن را تکرار کند.

برای تصحیح رفتارهای مخرب و یا نحوه تعلیم و دست آموز کردن سگ خود حتما با دامپزشک و مربی حیوانات خانگی مشورت کنید.

و در نهایت به خاطر داشته باشید هیچگاه برای تربیت سگ خود تعلل و وقت کشی نکنید. شما به عنوان سرپرست حیوان خود مسئول مراقبت و تعلیم صحیح او هستید و بایستی ازوجود رفتار بدون اضطراب و عدم پرخاشجویی آن­ها اطمینان حاصل کنید.

ترجمه شده است از:  canine journal
تهیه شده توسط تیم تولید محتوای آراز

دیدگاهتان را بنویسید