سگ

معرفی نژاد ژرمن شپرد

Z

طول عمر:: 15 13 سال

گروهworking dogs:

وزن: در نرها و ماده­ها 40 30 کيلوگرم

قد: در نرها 65 60 سانتيمتر، در ماده­ها 60 55 سانتيمتر

رنگ: رنگ در سگهای ژرمن شپرد متفاوت است و تقریباً اکثررنگها قابل قبول هستند. با این وجود رنگهای خيلي کم رنگ و یا سفيد یک دست قابل قبول نميباشد.

مشخصات ظاهری

ژرمن شپرد در تمام ایام به دلیل رفتار و ساختار بدنی ممتازش در بین سایر نژادها مورد انتخاب قرار گرفته است وحتی ویژگی­های دفاعی و تربیتهای اختصاصی وی نیز به معرض قضاوت گذارده میشود. مهمترین ویژگی در این نژادرفتارهای اشرافی ، شهامت و توانایی وآموختن رفتارها و فعالیتهای اختصاصی است. اولین ویژگی یک ژرمن شپرد خوب، قدرت، چالاکی، عضلات مناسب و هوشیاری است. رنگ در سگ­های ژرمن شپرد متفاوت است و تقریباً اکثر رنگ­ها قابل قبول هستند با این وجود رنگ های خیلی کمرنگ و یا سفید یک دست قابل قبول نمیباشد .

خلق وخو

اغلب بعنوان سگ کار از آنها استفاده میشود. ژرمن شپرد سگی باهوش، نترس، مشتاق، شجاع، شاداب و بیقرار برای آموختن است. به شجاعت و وفاداری شهرت دارد. سگی است جدی و به نظر میرسد مقداری از هوش خود را از انسان به ارث برده است. استعداد بسیار خوبی در آموختن دارد آنها خیلی دوست دارند که همیشه نزدیک اعضای خانواده باشند و بلعکس از غریبه ها دوری میجویند. ژرمن شپرد سگ اجتماع دوستی است و نباید او را برای مدت طولانی تنهاگذاشت. تنها زمانی پارس میکند که لازم باشد، شمه قوی در محافظت و نگهبانی دارد و بهتر است که از سنین پایین به آن آموزش­های اختصاصی داده شود. با حیوانات دیگر کنار می آید و با کودکان بسیار مهربان است.  به راحتی میتوان­ آنها را برای اهداف گوناگون اعم از سگ گله، سگ نگهبان، سگ پلیس، راهنمای نابینایان، ناجی و سگ ارتش تعلیم داد .

مشکلات سلامتي

مشکلات کپل ) باسن( و آرنج در آنها شایع است بنابراین قبل خرید توله سگ از سلامت والدین نسبت به این بیماری اطمینان حاصل نمایید. بیماری­های خونی، مشکلات هضم غذا، صرع، اگزما و کوتاه ماندن اندام قابل ذکر میباشد .

شرایط نگهداری

برای زندگی در آپارتمان مناسب است به شرطی که به آن اجازه فعالیت بدنی روزانه داده شود. در داخل خانه آرام است اما یک حیاط بزرگ برای زندگیش مناسب خواهد بود .

فعاليت بدني

فعالیت و جست وخیز را دوست داردگاهی اوقات به تعلیم و آموزش علاقه نشان می­دهد و از کشتی گرفتن و مبارزه لذت می برد .

آراستن

ریزش مو در این نژاد خصوصاً در فصل ریزش مو زیاد میباشد. شانه کردن روزانه مناسب است. نباید آنها را زیاداستحمام کرد. شستشوی دو بار در سال کافی است تا از خشک شدن و از بین رفتن چربی طبیعی پوست جلوگیری شود .

تاریخچه

در بین سگهای قدیمی گله و مزارع و همچنین از جمله ملازمان و همراهان انسان طی قرون گذشته این نژاد توسعه بسیار زیادی یافته است. ژرمن شپرد توانست از سال 1914 از آلمان به بسیاری از نقاط جهان انتقال یابد .

دیدگاهتان را بنویسید