سگ

مواردی که صاحبان سگ باید در مورد کنه ها بدانند

Z

کنه ها انگل های خارجی هستند که به خون میزبان خود متصل شده و از آن تغذیه میکنند.

در آمریکای شمالی ، حداقل هشت گونه کنه وجوددارد که به طور معمول از سگ تغذیه میکنند؛ همین کنه ها می‌توانند بر روی انسان نیز تاثیر بگذارند .

کنه ها شیوع بیشتری دارند.در سال ۲۰۱۴، شورای انگل شناسی حیوانات اعلام کرد که انتظار میرود مناطق آلوده به کنه گسترش یابد و با گذشت زمان بیماری های منتقله از طریق کنه تهدید بیشتری را برای حیوانات خانگی به همراه داشته باشد.

هر آنچه که باید به عنوان صاحب سگ ، در مورد کنه ها بدانید را بازگو می‌کنیم:

  1. کنه ها ناقل بیماری
2q

کنه ها ناقل شناخته شده اند بنابراین برای برخی از بیماری های بالقوه خطرناک هستند.

همه کنه ها بیماری را منتقل نمی‌کنند ، اما تهدید واقعی هستند.

علائم بیشتر بیماری های منتقله از طریق کنه شامل تب و بی حالی است ، اگرچه برخی از کنه ها می‌توانند باعث ضعف ، لنگی ، تورم مفصل و یا کم خونی شوند.

بیماری های شایع منتقله از طریق کنه شامل بیماری لایم ، التهاب قلبی ، تب خالدار کوه راکی و موارد دیگر است.

کنه ها همچنین ممکن است باعث قرمزی موضعی ، عفونت و حتی فلج موقتی شوند.

3q

کنه ها برای درک حرکت ، گرمای بدن  و دی اکسید کربن (که توسط حیوانات بازدم میشود)حساس هستند.

آنها در چمن های بلند ، هر وسیله ای که سر آن دسته ای مو داشته باشد مانند قلمو و مناطق مشابه خود را پنهان می‌کنند و منتظر نزدیک شدن میزبان خوبی هستند ؛ آن وقت است که آنها از بدن میزبان بالا می‌روند.

کنه پس از ورود به میزبان ، مکانی برای اتصال قسمت‌هایی از  دهان خود پیدا میکند.

کنه خون میزبان را می‌ نوشد تا حدی که به اصطلاح غرق شود (اشباع شود) ؛در این زمان است که عوامل بیماری زای خطرناک می‌توانند وارد جریان خون میزبان شوند .

4q

کنه ها  تمایل دارند در چمن های بلند یا گیاهان مخفی شوند تا  زمانی که میزبان پیدا شود ، اگرچه کنه های زیادی در مناطق جنگلی وجود دارد ، این تنها زیستگاه آنها نیست. کنه ها حتی در مناطق شهری ، در حیات خانه شما می‌توانند زندگی کنند.

کوتاه نگه داشتن علف و هرس منظم گیاهان میتواند  به حداقل رساندن کنه کمک کند ، اما هیچ تضمینی وجود ندارد .

 برای احتیاط به طور منظم سگ خود را از نظر وجود کنه بررسی کنید ، همچنین به یاد داشته باشید که برخی از کنه ها ممکن است با سگ به خانه شما وارد شوند ، و حتی در صورت عدم اتصال به سگ ممکن است برروی شما بپرند .

اگر  شما در منطقه ای بودید که ممکن بوده کنه پنهان شود ، قبل از ورود به خانه ، شلوار خود را بتکانید.

خود و بچه هایتان (انسانی و غیر انسانی) را از نظر وجود هر گونه کنه بررسی کنید .

5q

اگر اینکار را به درستی بدانید ، حذف کنه کار چندان دشواری نیست . در صورت امکان در ابتدا دستکش بپوشید ، از موچین یا یک ابزار مخصوص برای حذف کنه استفاده کنید ،نوک موچین یا هر ابزاری که استفاده میکنید را در محل اتصال دهان کنه با پوست حیوان قرار دهید ، کنه را مستقیم بیرون بکشید ، البته قبل از این کار باید الکل را بر روی ناحیه اسپری کرده و ۳۰ ثانیه منتظر بمانید تا کنه غیر فعال شود ، مراقب باشید که بدن کنه فشرده نشود ، زیرا این امر می‌تواند باکتری های بیماری زا را وارد بدن سگ کند.

ترفندهایی مانند سوزاندن کنه با کبریت یا خفه کردن آن با ژل نفتی موثر نیستند و به طور بالقوه خطرناک هستند ؛همچنین اگر سر کنه در پوست ماند ، آنرا به آرامی با موچین بردارید ،برای چند روز آینده منطقه را بررسی کنید ، در صورت مشاهده تحریک قابل توجه یا علائم عفونت به دامپزشک مراجعه کنید .

6q

بهترین راه برای محافظت از سگ در برابر کنه ها در وهله اول جلوگیری از آنهاست.

انواع مختلفی از محصولات مؤثر در پیشگیری از کنه ها وجود دارد که می‌توانند به ایمن نگه داشتن سگ کمک کنند (بسیاری از آنها از کک هم جلوگیری میکنند).

با دامپزشک خود در مورد بهترین محصول برای سگ خود صحبت کنید ، با این حال بدانید که هیچ یک ۱۰۰درصد مؤثر نیستند.

اگر در منطقه ای زندگی میکنید یا به منطقه ای که کنه در آن شیوع دارد سفر میکنید ، سگ خود را باید مرتبا بررسی کنید .

ازبین بردن کنه ها قبل از اتصال (یا اندکی بعد)به جلوگیری از بیماری کمک میکند ، اگر به حیوان خانگی خود مشکوک هستید ، بلافاصله به دامپزشک  مراجعه کنید.

برای سوالات مربوط به سلامتی ، همیشه با دامپزشک مشورت کنید ، زیرا آنها حیوان خانگی شما را معاینه کرده اند ، از سابقه سلامتی حیوان خانگی شما اطلاع دارند و می‌توانند بهترین توصیه ها را برای حیوان خانگی شما داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید